Türkiye cam sektörü rekabet gücünün açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler endeksi kullanılarak analizi
Analysis of turkish glass industry competitiveness using the revealed comparative advantages index
- Tez No: 683328
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF MURATOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hitit Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin cam sektörüne ait üretimi ve dış ticaretinin incelenmesi ile rekabet gücünün belirlenmesidir. Cam sektöründe önemli paya sahip olan alt sektörlere ait verilerle yapılan hesaplamalar ile Türkiye'nin cam sektöründeki rekabet gücü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada, uluslararası ticarette ülkelerin rekabet güçlerinin ve karşılaştırmalı üstünlüklerinin ölçülmesinde kullanılan endeksler yardımıyla Türkiye'nin cam sektörüne dair dış ticaretteki karşılaştırmalı üstünlükleri hesaplanmıştır. Bu itibarla çalışmada öncelikle rekabet, rekabet gücü kavramları ve daha sonra karşılaştırmalı üstünlüklerin ölçülmesine imkan veren endeksler açıklanmıştır. Türkiye'nin cam sektöründeki karşılaştırmalı üstünlüklerini analiz etmemizi sağlayacak endeks hesaplamaları için gerekli veriler Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret İstatistik Veri tabanından ve Türkiye İstatistik Kurumu veri portalından alınmıştır. Türkiye'nin cam sektöründeki karşılaştırmalı üstünlüklerinin belirlenmesi amacıyla 2005-2019 yılları arasındaki verilerini içeren SITC Rev 3 haneli bazda açıklanmış karşılaştırmalı üstünlük katsayıları hesaplanmış; Türkiye'nin açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükleri ve rekabet gücü dezavantajları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the competitiveness of Turkey by examining the production and foreign trade of the glass industry. With the calculations made with the data of the sub-sectors that have a significant share in the glass sector, the competitiveness of Turkey in the glass sector has been tried to be revealed. In the study, the comparative advantages of Turkey's glass sector in foreign trade were calculated with the help of the indices used to measure the competitiveness and comparative advantages of countries in international trade. In this respect, in this study, firstly the concepts of competition, competitiveness and then the indices that allow the measurement of comparative advantages will be explained. The necessary data for index calculations, which will enable us to analyze Turkey's comparative advantages in the glass industry, were obtained from the United Nations International Trade Statistics Database and the data portal of the Turkstats. In order to determine Turkey's comparative advantages in the glass industry, the SITC Rev 3-digit comparative advantage coefficients, including the data between 2005 and 2019, were calculated; Turkey's revealed comparative advantages and competitiveness disadvantages are revealed.