Bitki özütü katkılı aljinat hidrojellerinin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of plant extract incorporated alginate hydrogels
  1. Tez No: 683329
  2. Yazar: ELİF BÜŞRA ZORLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ekolojik dengenin bozulmasına sebep olmaları nedeniyle sentetik polimerlerin kullanımlarının azaltılmasına çalışılmaktadır. Bu amaca yönelik yapılan çalışmalar, biyolojik olarak sentezlenebilen ve doğada kendiliğinden yok olabilen doğal polimerler, diğer bir deyişle biyopolimerler üzerinde yoğunlaşmıştır. Aljinat bu kapsamda yaygın olarak kullanılan doğal polimerlerden biridir. Aljinat esaslı filmler üretilerek antimikrobiyal ve sağlamlaştırıcı maddelerle desteklenebilmekte ve farklı kompozitleri oluşturulabilmektedir. Bu tür biyobozunur filmlere daha verimli, kullanışlı ve dayanıklı olmalarını sağlamak için aktif bileşenler eklenebilmektedir. Bu aktif bileşenlerden biri bitki özütleri olup yapılmış olan bu tez çalışmasında Hibiscus sabdariffa (Hbs) bitki özütü kullanılmıştır. Hbs bitki özütü katkılı aljinat filmler üretilerek fiziksel, mekanik ve antibakteriyel özellikleri açısından karakterizasyonları yapılmıştır. Üretilen filmlere değişen oranlarda Hbs özütü (%1-3), gliserol (%10-30) ve CaCO3 (0.01-0.03 g/g aljinat) eklenerek farklı formülasyonlarda kompozit filmler elde edilmiştir. Filmlerin su içeriği, şişme, çözünürlük, kalınlık, antibakteriyel aktivite, FTIR spektrumları, mekanik özellikleri ve optik mikroskop görüntüleri incelenerek farklı oranlardaki ilavelerin belirtilen özelliklere etkileri incelenmiştir. Üretilen tüm film setlerinde artan Hbs özütü miktarlarıyla birlikte filmlerin şişme ve su içeriği değerlerinde anlamlı azalma, çözünürlük değerlerinde ve antibakteriyel aktivitelerinde ise anlamlı bir artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Efforts are being made to reduce the use of synthetic polymers due to the deterioration of ecological balance. Studies for this purpose have focused on natural polymers, in other words biopolymers that can be synthesized biologically and disappear spontaneously in nature. Alginate is one of the natural polymers commonly used in this context. By producing alginate-based films, they can be supported with antimicrobial and strengthening agents and different composites can be formed. Active ingredients can be added to such biodegradable films to make them more efficient, useful and durable. One of these active ingredients is plant extracts. Hibiscus sabdariffa (Hbs) plant extract was used in this thesis study. Hbs plant extract added alginate films were produced and their physical, mechanical and antibacterial properties were characterized. Composite films in different formulations were obtained by adding different amounts of Hbs extract (1-3%), glycerol (10-30%) and CaCO3 (0.01-0.03 g / g alginate) to the produced films. By examining the water content, swelling, solubility, thickness, antibacterial activity, FTIR spectra, mechanical properties and optical microscope images of the films, the effects of different additions on the specified properties were examined. A significant decrease in the swelling and water content values of the films and a significant increase in the solubility values and antibacterial activities were observed with the increasing amount of Hbs extract in all film sets produced.