0-2 yaş arası bebeğe sahip annelerin sarsılmış bebek sendromu farkındalık durumları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Mothers with baby between 0-2 years status of awareness of shaked baby syndrome andinvestigation of affecting factors
  1. Tez No: 683341
  2. Yazar: ZEYNEP AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş-Amaç: Sarsılmış bebek sendromu maruz kalan bebeklerin büyük bir kısmında hafif ya da ağır sekeller oluşması sebebiyle önemli bir sağlık sorunudur. Bu araştırma 0-2 yaş arası bebeği olan annelerin sarsılmış bebek sendromu hakkında farkındalık durumlarını ölçmek ve hangi faktörlerin etkilediğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal-Metod: Bu çalışma Ekim- Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığına bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesinde yürütülmüştür. 0-2 yaş grubunda bebeği olan toplam 370 anne ile çalışılmıştır. Ön test- son test uygulaması yapılarak yarı deneysel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak '' Anneleri Tanıtıcı Özellikler Soru Formu'' ve ''Sarsılmış Bebek Sendromu Farkındalık Değerlendirmesi“ ölçeğinin kısa formu kullanılmıştır. Türkçe geçerlik ve güvenirliği olmayan ''Sarsılmış Bebek Sendromu Farkındalık Değerlendirmesi”kısa formu Türkçeye uyarlanmıştır. Verilerin toplanmasında, demografik bilgi formu ve Sarsılmış Bebek Sendromu Farkındalık Değerlendirmesi ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile doldurulmuştur. Bulgular: Annelerin %33,2'sinin bebek bakımının beklediğinden zor olduğunu belirttiği, annelerin %45,6'sının sağlıklı bebeklerin gün içinde 1 saatten az ağlamasını beklediği, %44,4'ünün bebek ağladığında temel gereksinimlerini kontrol ettiklerini, %48,8'inin kucağına aldığını ve dikkatini dağıtmaya çalıştığını ifade ettikleri görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is an important health problem due to the occurrence of mild or severe sequelae in most of the babies exposed to shaken baby syndrome. This study was carried out to measure the awareness of mothers with babies aged 0-2 years about shaken baby syndrome and to examine which factors affect them. Materials and Methods: This study was conducted between October and December 2019 in a training and research hospital affiliated to the Ministry of Health. A total of 370 mothers with babies in the 0-2 age group were studied. The pre-test and post-test application was carried out in a quasi-experimental design. Short forms of“Mothers Descriptive Features Questionnaire”and“Shaken Baby Syndrome Awareness Assessment”scale were used as data collection tools. The“Shaken Baby Syndrome Awareness Assessment”short form, which has no validity and reliability in Turkish, has been adapted to Turkish. In collecting the data, the demographic information form and the Shaken Baby Syndrome Awareness Assessment scale were filled by face-to-face interview method. Results: 33.2% of mothers stated that baby care is difficult than expected, 45.6% of mothers expected healthy babies to cry for less than 1 hour during the day, 44.4% of them control their basic needs when the baby cries. It was seen that they expressed that they took the babies to their arms and tried to distract them.