Reading the ordinary architectures of the city: A genealogy of typomorphology
Kentin sıradan mimarlıklarını okumak: Tipomorfolojinin soyağacı
  1. Tez No: 902157
  2. Yazar: NERİS PARLAK TEMİZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL, PROF. DR. ANNE VERNEZ MOUDON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tez, konut tipolojisi ile kentsel morfolojinin kesişim noktasında yer alan, eleştirel ve üretken bir çalışma alanı olarak tipomorfolojiyi incelemektedir. Kentsel dokunun büyük çoğunluğunu oluşturan, ancak sıklıkla göz ardı edilen yaygın sıradan konut mimarisine odaklanan çalışma, tipomorfolojinin bu gündelik kentsel çevrelerin kuramsallaştırılmasında ve mimari ile kentsel tasarım uygulamalarında rehberlik etmesindeki önemini savunmaktadır. Tipomorfolojinin soykütüğü üzerinden, tipomorfolojideki teorik ve metodolojik süreklilik ve farklılıklarını, yirminci yüzyıl ortası İtalya'sındaki başlangıcından Batılı olmayan çağdaş kentlerdeki yorumlarına kadar izini sürmektedir. Anahtar figürlerin bu alana katkılarını inceleyerek, kapsamlı bir literatür taraması, röportajlar ve arşiv araştırmaları üzerinden tipomorfolojinin evrimine dair kapsamlı bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis explores typomorphology as a critical and generative field of study situated at the intersection of housing typology and urban morphology. Focusing on the often overlooked yet prevalent ordinary residential architecture that forms the majority of the urban fabric, the thesis argues for the relevance of typomorphology in theorizing these everyday urban environments and informing architectural and urban design practices. Through a genealogy of typomorphology, it traces the theoretical and methodological continuities and divergences within typomorphology from its inception in mid-twentieth-century Italy to its contemporary interpretations in non-Western cities. By exploring the contributions of key figures, the thesis provides a comprehensive overview of the evolution of typomorphology, drawing on an extensive literature review, personal interviews, and archival research.