Türkiye petrol ve gaz sondaj sahası iş kazaları analiz ve modellemesi
Occupational accident analysis and modelling in oil and gas drilling sector Turkey
  1. Tez No: 683373
  2. Yazar: ECE GÖKPINAR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ELMAR BALAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de petrol ve gaz sondaj sahası hizmetlerinde yaşanan iş kazalarının neler olduğunun tanımlanmakta, Türkiye'nin diğer ülkelerde meydana gelen iş kazaları açısından durumunun ortaya konmakta, iş kazalarının bilimsel bir şekilde sınıflandırılması için özgün bir yöntem geliştirilmiş ve bu yöntemin literatüre katkısı ortaya konmuştur. Bu çalışma kapsamında Türkiye'de faaliyet gösteren bir petrol sondaj şirketine ait 32.948 adet saha personel çalışma raporu tasnif edilerek istatistiksel olarak incelenmiştir. Ayrıca 2011- 2018 yılları arasında meydana gelen 646 adet iş kazası raporu aynı şekilde incelenmiş, söz konusu raporlar üzerindeki veriler elektronik ortama aktarılarak veri tabanı oluşturulmuştur. Kaza analizinde kullanılmak amacıyla oluşturulan veri tabanı üzerinde sırasıyla tanımlayıcı istatistikler, kümeleme analizi ve diskriminant analizi yapılmıştır. Kümeleme ve diskriminant analizleri literatürde yer alan kaza sınıflandırmalarının sadece kaybedilen gün üzerinden yapılmasının doğru olmadığını ve mevcut sınıflandırma sayısının yeterli olmadığını göstermiştir. Literatürde kaza sınıflandırması için oluşturulmuş mevcut gruplandırmalar, sadece kaza sonrası oluşan kayıp gün baz alınarak yapılmakta, iki veya beş sınıfta değerlendirilmektedir. Ancak yapılan bu çalışmada, kaza sınıflandırması için sınıf sayısının 8 olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Yine bu çalışmada, alanında yapılmış diğer çalışmalardan çok daha kapsamlı ve yenilikçi bir yaklaşım geliştirilerek, kullanılan yöntemin başarıyla uygulanması ve tanımlanan veri çeşitliliği sayesinde, daha gerçekçi sonuçların ve değerlendirmelerin elde edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the occupational accidents experienced in the oil and gas drilling field services in Turkey is defined. The situation of Turkey in terms of occupational accidents taking place in other countries is put forward and original method for the scientific classification of occupational accidents is developed. The contribution of this method to the literature is shown. 32.948 field personnel work reports of one of oil drilling contractors in Turkey were classified and statistically examined within the context of this study. Besides, 646 occupational accident reports between 2011 and 2018 were examined with the same approach after which the data derived from the reports were digitized and a database was formed using this electronic data. Descriptive statistics, cluster analyses, and discriminant analyses were conducted on this database that was built up for utilization in accident analyses. Cluster and discriminant analyses reveal that the existing classification of accidents based on lost time incidents are not correct and the number of existing classifications are not sufficient. The current groups formed for the classification of accidents in the literature are primarily based on post-accident lost-time injuries and are evaluated in either two or five classes. However, it was concluded that the number of classes required for the classification of accidents should be“eight”. Yet, a more comprehensive and innovative approach in comparison to other studies in the literature was developed in this study and the derivation of more realistic results with the successful application of the method used and diversity of the data defined was provided.