Pazarlamanın dijital dönüşümü: Influencer marketing uygulamaları üzerine bir araştırma
Digital transformation of the marketing: A research on influencer marketing applications
  1. Tez No: 683384
  2. Yazar: EZGİ ZENGİN DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER SEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Teknoloji çağında yaşamamızın bir getirisi olarak pazarlama artık geleneksel tekniklerden uzaklaşmış ve dijital bir dönüşüm geçirmiştir. Rekabetin hızla arttığı bu dönemde işletmeler yeni yöntemlere gereksinim duymuştur. Bu bağlamda geleneksel pazarlama anlayışında sıklıkla kullanılan ağızdan ağıza pazarlama dijital pazarlama çerçevesinde viral pazarlamaya evirilerek uygulamada yerini almıştır. Tüketicilerin satın alma karar sürecinde çevresinden ve güvendiği kişilerden daha çok etkilendiği dikkate alınarak dijital pazarlamada Influencer Marketing uygulamaları bu süreçte yaygınlaşmaya başlamıştır. Böylelikle viral pazarlamanın bir türevi olarak Influencerların sosyal medya hesaplarından ürün veya hizmet ile ilgili deneyimlerini doğal bir şekilde sunmasıyla gerçekleşen Influencer Marketing uygulamaları önem kazanmıştır. Bu kapsamda çalışmada Influencer Marketing uygulamalarının gelişim süreci, uygulamaların hangi araçlarda yaygınlaştığı ve kullanıldığı ile tüketicilerin ürünleri veya hizmetleri satın alma kararında Influencerlardan etkilenme düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Söz konusu araştırma bulgularının elde edilmesinde ise nitel araştırma metotlarından yarı yapılandırılmış görüşme ile nicel araştırma metotlarından anket tekniği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda dijitalleşme ile işletmelerin pazarlama mecralarında değişim ve dönüşüm gerçekleştiğine, sosyal medya mecralarının geleneksel pazarlama mecralarından daha fazla tercih edildiğine ve tüketicilerin ürün/markayı satın alma kararlarında Influencerlardan etkilendiğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of our life in the age of technology, marketing has moved away from traditional techniques and has undergone a digital transformation. In this period of rapidly increasing competition, businesses have needed new methods. In this context, word-of-mouth marketing, which is frequently utilized in the traditional marketing approach, has evolved into viral marketing within the framework of digital marketing and has taken its place in practice. Considering that consumers are affected more by their environment and their trusted people during the purchasing decision process, Influencer Marketing applications in digital marketing have started to become widespread in this process. Thus, Influencer Marketing applications that occur when influencers naturally present their product or service experiences from their social media accounts have gained importance as a derivative of viral marketing. Within this scope, the study aims to determine the development process of Influencer Marketing applications, and which tools applications are widespread and used, and the extent to which consumers are influenced by influencers in their purchasing decisions for products or services. Semi-structured interviews, one of the qualitative research methods, and the questionnaire technique, one of the quantitative research methods, are used to obtain the research findings in question. As a result of the study, it has found that with digitalization, changes and transformation have taken place in the marketing channels of businesses, social media channels have preferred more than traditional marketing channels, and consumers have been influenced by influencers in their purchasing decision for the product/brand.