Miyokard infarktüsü ve majör depresif bozukluk komorbiditesinde NOD benzeri reseptör proteini 3 inflamazom yolağının olası rolünün araştırılması
Investigation of the possible role of NOD-like receptor protein 3 inflammasome pathway in myocardial infarction and major depressive disorder comorbidity
- Tez No: 683385
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar ve depresyonun yüksek oranda komorbid olduğu yıllardır bilinmekte, bu birlikteliğe birçok faktörün aracılık ettiği düşünülmektedir. Kardiyovasküler hastalıkların ve depresyonun patofizyolojisinde inflamasyon ile ilişkili faktörlerin rolü olduğu ve inflamasyonun bu komorbiditenin olası mekanizmalarından biri olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı ilk kez miyokard infarktüsü geçiren hastalarda son dönem eşlik eden depresyon varlığında NOD Benzeri Reseptör Proteini 3 (NLRP3) yolağının ve yüksek duyarlıklı C-reaktif proteinin (hs-CRP) olası rolünü araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya T.C. Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'ne akut koroner sendrom nedeniyle danışılan ve kardiyoloji bölümü tarafından değerlendirilip ilk kez ST elevasyonu olan miyokard infarktüsü (STEMI) tanısı konan 68 hasta ile, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 20 sağlıklı kişi dahil edilmiştir. STEMI tanısı konan hastalar hospitalizasyonları sırasında 1-4 gün içinde DSM-5 bozuklukları için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5-CV) kullanılarak eşlik eden depresyon tanısı olan ve olmayan olarak iki gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcılardan NLRP3, interlökin-18 (IL-18), interlökin-1β (IL-1β), hs-CRP düzeyleri için kan örneği alınmış ve düzeyleri ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Koroner sendromun şiddetinin belirlenmesinde Gensini skoru kullanılmıştır. Psikiyatrik değerlendirmede Beck Depresyon Envanteri (BDE), Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HDDÖ), Sheehan Yetiyitimi Ölçeği (SYÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It has been known for years that cardiovascular diseases and depression are highly comorbid and several factors contribute to this comorbidity. The factors related to inflammation play a role in the pathophysiology of cardiovascular diseases and depression. This study aims to assess the possible role of NOD-like receptor protein 3 (NLRP3) pathway and high sensitivity C-reactive protein (hs-CRP) in patients with incident myocardial infarction in the presence or absence of depression. Method: 68 patients who were referred to the cardiology clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital with incident acute coronary syndrome, and who were evaluated by a cardiologist and diagnosed with ST elevation myocardial infarction (STEMI) as well as 20 age-sex matched healthy people were included in the study. The patients were assessed using The Structured Clinical Interview for DSM-5 Disorders (SCID-5-CV) during their 1-4 days of the hospitalization, and were divided into two groups; with and without comorbid depression. The blood samples for NLRP3, interleukin-18 (IL-18), interleukin-1β (IL-1β), hs-CRP levels were collected from all the participants and were analyzed using ELISA. Gensini score was calculated to determine the severity of coronary syndrome. Beck Depression Inventory (BDI), Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Sheehan Disability Scale (SDS), Perceived Stress Scale (PSS) were used in the psychiatric evaluation.