Burdur ilinde satışa sunulan etlerde tetrasiklin grubu antibiyotiklerin sıvı kromatografi - tandem kütle spektrometre (LC-MS/MS) yöntemiyle belirlenmesi
Determination of tetracycline group antibiotics in meat sold in burdur province by liquid chromatography - tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) method
- Tez No: 683390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Veteriner Hekimliği, Food Engineering, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de üretilen ette antibiyotik kalıntılarının varlığının ve düzeylerinin belirlenmesi hem halk sağlığı hem de et ticareti açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı Burdur'da sığır eti ve tavuk etlerinde tetrasiklin grubu (tetrasiklin, oksitetrasiklin, klortetrasiklin, doksisiklin) antibiyotiklerin varlığını ve düzeylerini LC-MS/MS yöntemiyle belirlemektir. Bu amaçla toplanan 42 adet tavuk eti ve 84 adet sığır eti örneğinde tetrasiklin grubu antibiyotiklerin kalıntıları LC-MS/MS yöntemi ile analiz edildi. İncelenen tüm bileşikler için kalibrasyon eğrileri, iyi doğrusal korelasyon katsayıları (R2 > 0.999) gösterdi. Geri kazanım oranları %84,53 ila %93,27 arasında tespit edildi. Ayrıca, LOD değeri 3,55-5,20 µg/kg ve LOQ değeri 11,72-17,16 µg/kg olarak belirlendi. Tetrasiklin grubu antibiyotikler genel olarak tavuk eti örneklerinde 2-467 μg/kg, sığır etleride 1-3553 μg/kg aralığında tespit edildi. Analiz edilen tavuk etlerinde ortalama tetrasiklin 65,05 μg/kg, oksitetrasiklin 73 μg/kg, klortetrasiklin 64,1 μg/kg, doksisiklin 243,6 μg/kg; sığır eti örneklerinde ortalama tetrasiklin 28,38 μg/kg, oksitetrasiklin 195,8 μg/kg, klortetrasiklin 53,8 μg/kg, doksisiklin 145,8 μg/kg olarak saptandı. Etlerdeki ortalama değerler incelendiğinde tavuk etlerinde sadece doksisiklin; sığır etlerinde ise oksitetrasiklin ve doksisiklin'in maksimum kalıntı limitlerinin üzerinde olduğu tespit edildi. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde tüketime sunulan tavuk ve sığır etlerinde tetrasiklin, oksitetrasiklin, klortetrasiklin ve doksisiklin kalıntı varlığı ve düzeyinin yüksek olduğu, yönetmeliklerde belirtilen kabul edilebilir düzeylerden yüksek antibiyotik bulunduğu tespit edildi. Bu durum, gerek gıda teknolojisi gerekse halk sağlığı açısından ciddi sorunlar oluşturmakta ve ciddi ekonomik kayıplara sebebiyet vermektedir.
Özet (Çeviri)
Determining the presence and levels of antibiotic residues in meat produced in Turkey is important for both public health and meat trade. The aim of this study is to determine the presence and levels of tetracycline group (tetracycline, oxytetracycline, chlortetracycline, doxycycline) antibiotics in beef and chicken meats in Burdur by liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) method. For this purpose, residues of tetracycline group antibiotics in 42 chicken meat and 84 beef samples were analyzed by LC-MS/MS method. Calibration curves for all compounds examined, showed good linear correlation coefficients (R2 > 0,999). Recovery rates were determined between 84,53% and 93,27%. In addition, the LOD value was determined as 3,55-5,20 µg/kg, and the LOQ value was determined as 11,72-17,16 µg/kg. Tetracycline group antibiotics were generally detected in the range of 2-467 μg/kg in chicken meat, and 1-3.553 μg/kg in beef samples. Average tetracycline 65,05 μg/kg, oxytetracycline 73 μg/kg, chlortetracycline 64,1 μg/kg, doxycycline 243,6 μg/kg in analyzed chicken meat; Mean tetracycline was 28,38 μg/kg, oxytetracycline 195,8 μg/kg, chlortetracycline 53,8 μg/kg, and doxycycline 145,8 μg/kg in beef samples. When the average values in meat are examined, it was determined that only doxycycline in chicken meat and oxytetracycline and doxycycline in beef meat were above the maximum residue limits. When the data obtained were evaluated, it was determined that the presence and level of tetracycline, oxytetracycline, chlortetracycline and doxycycline residues in chicken and beef offered for consumption were high, and antibiotic levels higher than the acceptable levels specified in the regulations. This situation, it creates serious problems in terms of both food technology and public health and causes serious economic losses.