Non-ambulatuar serebral palsili çocuklarda ergenliğe geçiş döneminin yaşam kalitesi ve katılım yönünden incelenmesi
Quality of life and participation in children with non-ambulatory cerebral palsy; evaluation of transition to adolescence
  1. Tez No: 683389
  2. Yazar: YUNUS EMRE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE RESA AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Amaç: Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) seviye IV ve V olan Serebral Palsi (SP) tanılı 6-18 yaş arası çocuklarda ergenliğe geçiş dönemindeki kas-iskelet sistemi sorunlarının yaşam kalitesi ve katılımla ilişkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Kesitsel çalışma olarak yürütülen araştırmamıza KMFSS seviye IV-V olan SP'li 60 çocuk ve bakım verenleri dahil edildi. Hastaların sosyodemografik ve tıbbi özgeçmiş özellikleri değerlendirildi. Bakım Veren Öncelikleri ve Engelli Çocuk Yaşam Sağlık Endeksi (CPCHILD) ile yaşam kalitesi, Çocuk ve Adölesan Katılım Ölçeği (CASP) ile katılım değerlendirildi. Çocuğun uyku durumu Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA) ile ailenin bakım verme yükü Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBYÖ) ile değerlendirildi. Fizik muayene ile eklem hareket açıklığı, spastisite ve kontraktür varlığı incelendi. Röntgenografi ile skolyoz açısı ve kalça migrasyon indeksi değerlendirildi. Ergenlik durumunun, kontraktürlerin, skolyozun, kalça çıkığının, KMFSS düzeyinin, komorbiditelerin ve ağrının yaşam kalitesi, katılım, uyku ve ailenin bakım verme yüküyle ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 11,13±3,29 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between transition to adolescence and musculoskeletal problems with quality of life and participation in children between aged 6-18 years with Gross Motor Function Classification System (GMFCS) level IV and V Cerebral Palsy (CP). Material and Methods: A cross-sectional study included 60 children and caregivers with GMFCS level IV and V CP. Sociodemographic characteristics and medical history of the patients were evaluated. The data for the study were obtained through Caregiver Priorities and Disabled Child Life Health Index (CPCHILD), Child and Adolescent Participation Scale (CASP), Child Sleep Habits Questionnaire (CSHQ) and Zarit Care Burden Scale (ZBI). Range of motion, spasticity and contractures were evaluated with physical examination. Scoliosis and migration percentage were evaluated with scoliosis and hip radiography. The relationship between adolescence, contractures, scoliosis, hip dislocation, GMFCS levels, comorbidities and pain in with quality of life, participation, sleep, and caregiver's burden were evaluated. Results: The mean age of the participants was 11.13±3.29 years.