Çölyak hastalarının genel takip durumları ve çok boyutlu olarak yaşadıkları zorlukların araştırılması
Investigation of general follow-up situations and multidimensional difficulties of celiac patients
  1. Tez No: 683394
  2. Yazar: NURGÜL DOĞANAY
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Çölyak hastalığı sıkı diyet uyumu, düzenli kontrol gerektiren kronik bir hastalıktır. Bu hastalarda yaşanılan zorlukların çok boyutlu olarak tespiti, hem kişilerin düzenli takiplerini yaptırmaları hem de diyet uyumunu artırmaları için önemlidir. Bu çalışmada çölyak hastalarının takip durumları ve çölyak hastalığı dolayısıyla yaşadıkları zorlukların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tip çalışma, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran Çölyak Hastalığı tanısı olan 18-65 yaş arası yetişkin hastalar üzerinde ardışık örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra kişilere çölyak hastalığı hakkında bilgi düzeyleri, çölyak diyet uyumları, birinci ve ikinci/üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında takip durumları, yaşadıkları fiziksel, ruhsal ve sosyoekonomik zorlukları sorgulayan anket uygulandı. Ardından tüm katılımcılara Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Celiac disease is a chronic disease which requires strict dietary compliance and regular control. Determining the multidimensional difficulties experienced by these patients is important in order to improve regular follow-up attendance and dietary compliance. This study aims to determine the difficulties experienced by celiac disease patients and their follow-up status. Material and Methods: This cross-sectional study was carried out using sequential sampling method with adult celiac disease patients aged 18-65 who were followed-up in 'Adana Sehir Egitim ve Arastirma Hastanesi' Gastroenterology Clinic. Patients sociodemographic data were recorded and they were asked to fill a survey which included questions to measure their knowledge level regarding celiac disease, gluten free diet compliance, follow-up status in primary, secondary and tertiary healthcare centres, physical, mental and socioeconomical difficulties experienced by patients due to ceiliac disease. The Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) was administered to all participants. p value of