Pandemi döneminde uzaktan eğitim gören gençlerin fiziksel aktivite davranışları, egzersiz bariyerleri, uyku ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Investigation of physical activity behaviors, exercise barriers, sleep quality and life quality of youths receiving distance education during pandemic period
- Tez No: 683395
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışma COVID-19 pandemisi döneminde uzaktan eğitim gören gençlerin fiziksel aktivite düzeyleri, egzersiz bariyerleri, uyku ve yaşam kalitelerinin incelenmesi ve fiziksel aktivite düzeyleri ile bu faktörlerin ilişkisini incelemek amacıyla planlandı. Ek olarak, gençlerin COVID-19'dan korunma stratejilerine uyumu ve sağlığın devamı ile ilgili bilgileri edinme yolları, edindikleri bilgilerin içeriği ve bu süreçte yeme alışkanlıkları ve kilo değişimlerinin incelenmesi hedeflendi. Fiziksel aktivite düzeyi, Uluslarası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (IPAQ-SF) ile; egzersiz bariyerleri, Egzersiz Yararları ve Bariyerleri Ölçeği (EBBS) Bariyer Ölçeği ile; uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PSQI) ile; yaşam kalitesi, Kısa Form Sağlık Anketi 36 (SF-36) ile değerlendirildi. Pandemi süreci ile ilgili oluşturulan sorular ankete eklendi. Çalışmaya 18-24 yaş aralığında olup sağlık bilimlerinde okuyan 339 öğrenci dahil edildi. IPAQ-SF'a göre bireylerin %25.7'si inaktifti; en büyük egzersiz bariyerleri çevresel faktörlerdi, PSQI ortalama puanı 6 (4-8) olarak bulundu ve %70.8'i kötü uyku kalitesine sahipti; yaşam kalitesinde en düşük puan alanı emosyonel rol güçlüğü 33.3 (0-100)' ne aitti.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the physical activity levels, exercise barriers, sleep and quality of life of young people receiving distance education during the COVID-19 pandemic and to examine the relationship between these factors and physical activity levels. In addition, it was aimed to examine the ways of obtaining information about the compliance of young people with COVID-19 protection strategies and the continuation of health, the content of the information they obtained, and their eating habits and weight changes in this process. Physical activity level is determined by the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF); exercise barriers, Exercise Benefits and Barriers Scale (EBBS) with the Barrier Scale; sleep quality with Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI); Quality of life was assessed using the Short Form Health Survey Questionnaire 36 (SF-36). Questions about the pandemic process were added to the questionnaire. 339 students between the ages of 18-24 studying in health sciences were included in the study. According to IPAQ-SF, 25.7% of individuals were inactive; the largest exercise barriers were environmental factors, the average PSQI score was 6 (4-8) and 70.8% had poor sleep quality; The lowest score in quality of life belonged to emotional role difficulty 33.3 (0-100).