Dünya ekonomisinin dönüşüm sürecinde evrimleşen ticaret savaşları
Evolving trade wars in the transformation process of the world economy
- Tez No: 683397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER EKİZCELEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada ticaret savaşları üzerinde durulmuştur. Ticaret savaşlarının tarihsel süreci kapsamlı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Ortaya çıkışından itibaren ticaret savaşlarının nasıl bir değişim içine girdiği ve bu değişim süreci sonucunda ise dünya ekonomini ve ülkeleri nasıl etkilediğinin üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın teorik çerçevesini çizebilmek için literatür taraması yapılmıştır. Konu üzerinde araştırma yaparken ticaret savaşlarının tarihini oluşturan yıllara kadar inilmiştir. Ticaret savaşlarının zaman içerisinde nasıl bir evrimleşme sürecine geçirdiği üzerinde durulmuştur. Dünya ekonomisine hakim olan ürünlerin zaman içindeki değişimi ve ticaret savaşına hakim olan ürünler grubu üzerinde durulmuştur. Ticaret savaşlarıyla beraber dünya ticaretinin yönünün değişmesine nelerin sebep olduğu ve bu değişimde baş faktörlerin neler olduğu üzerinde durulmuştur. Ticaret savaşının içinde yer alan ülkeler ile baş faktör olarak ortaya çıkan ülkeler üzerinde dünya ekonomisindeki yerleri ve ekonomik durumları incelenmiştir. Ticaret savaşlarının, ülkeler üzerindeki etkileri ile dünya ekonomisi ve dünya ticareti üzerindeki etkilerinin neler olduğu üzerinde durulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on trade wars. The historical process of trade wars were extensively studied. How trade wars are changed and how they have affected the world and countries as a result of this process of change and their consequences were studied. In order to draw the theoretical framework of the study, a literature review was conducted. As we do research on this, we look back to the years by the time trade wars began. How trade wars have changed over time was studied. How the countries that dominate the world economy have changed over time and the groups of goods that are important in the trade war have been examined. It was examined what caused the change in the direction of world trade with trade wars and who were the main factors of this change. The economic situation of the countries participating in the trade war and the leading factors of world trade has been examined. The impact of the wars on countries, the world economy and world trade was studies.