Küreselleşme sürecinde ulusal kimlik sorunu ve Türkiye örneği
National identity guestion in process globalization and Turkey models
  1. Tez No: 136992
  2. Yazar: ÖNER ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DOĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
1980'1İ yıllardan sonra dünyada teknolojik gelişmelerin hızlanması, bilgi ekonomisinin öne çıkması, neo-liberal politikaların yükselişi ve çok uluslu sermayenin küresel pazarda yayılmasıyla birlikte dünya; ekonomik, siyasal ve sosyal alanda büyük değişim ve dönüşüme sahne olmakta; bu değişim ve dönüşüm ise küreselleşme kavramı ile ifade edilmektedir. Küreselleşme kavramı, siyasal boyuttaki değişimleri açıklama da, modernleşme döneminin belirgin siyasal aktörü olan ulus-devletin rollerine ilişkin dönüşümleri içermekte; Bu dönüşümler, devleti kendi basma bir güç kaynağı olmaktan uzaklaştırmakta; ulus-devlet merkezli ulusal kimlik, ulusal ekonomi, ulusal egemenlik gibi kavramları belli bir meşruluk kriziyle karşı karşıya bırakmaktadır. Modernleşmeyle birlikte birbirine mükemmel şekilde eklemlenmiş bir dil, bir halk, bir toprak ve bir devlet kavramı üzerine meşruiyetini kuran ulus - devletler, küreselleşme olarak ifade edilen dönüşüm sürecinde giderek egemen olmaya başlayan, insan haklan siyaseti, farklı kültürlerin, farklı kimliklerin, farklı dini inanç ve törenlerin ve farklı siyasal - toplumsal tercihlerin aynı alanda yaşayabilmesini öngören bir anlayışa doğru yönelmektedir. Böylece üniter ve homojen siyaset anlayışı yerini giderek farklılıkların ön plana çıkarılması ve meşrulaştınlmasma dayanan kimlik siyaseti anlayışına bırakmaktadır. Türkiye'de bu süreçten benzer şekilde etkilenmekte, özellikle 1990'h yıllardan itibaren gerek dünyadaki değişim ve dönüşümlerin etkisi gerek ise ülkenin kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan faktörlerin etkisiyle kuruluşundaki modern devlet formunun çerçevesini oluşturan ulusal kimlik kavramı sorgulanmaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak da farklılığın meşrulaştınlmasma dayanan köktenci ve aynlıkçı hareketlerin güçlenerek, ulusal kimlik kavramıyla hegemonya mücadelesine girdiği görülmektedir. Aynı dönem reaksiyonel olarak gelişen ve güçlenen milliyetçilik akımlarını da beraberinde getirmiş, bunun sonucu olarak da siyaset alanı belirsizliğin hakim olduğu çatışmacı bir görünüme bürünmüştür.
Özet (Çeviri)
Since 1980' s with the gaining speed in technological imperovement, the popularity of data econommy, the rising of liberal economy and the spreading of multinational capital in the global market, the world has shown a chaning and a revoltion in economical, political and social areas, this chaning is now called globalism. This term isexplaning the changes in political area, and alsothe changes about the roles of national-goverment which is the outstanding figure of modernization periot. These alterations change goverment's role as a power resource on it's own but it's consepts like national state based national identity, national economy and national souereignty become face to face a certain legal crisis. With the modernism, national governmentsthatestablish their legitimate on the concept of a perfectly integrated language, a nation, a land and a state in changing (transforming) period that is called globalism turn towards a concept that reguires increasing human right politics people from dif f ecentculture and diffecent identities dificent beliefs and ethical and diffecent political-social greferences may live in the same place. In this way, concept of politics changes into a identity politics concept that emphasize and legaliset hedif ferences. Turkey has been influence by this period in the same way, especially since 1990' s both the effect of the changes and in the world and because of it's owndynamics people havebeen started to criticise thenational identity cocept that froms the frame ofmodern government from cames from it's foundation. Due to the fact that, it is seem that radical and separatist moverments have trengthed and struggle with the cocept of national identity. This period atthe same time brings the nationalism concept that gain power and develop as a reaction. As a result of this, political area filled with a view of clash of ideas dominated by undetermination.