What is the role of renewable energy resources in terms of state's acts seeking power or security in international order for China
Çin için uluslararası düzende güç veya güvenlik arayan devlet eylemleri açısından yenilenebilir enerji kaynaklarının rolü nedir
  1. Tez No: 683400
  2. Yazar: FURKAN VEFA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT HAKAN BERUMENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi, Politikası ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez Çin'de yenilenebilir enerjinin gelişimine odaklanarak Çin'in yenilenebilir enerji üretimi ve tüketimini nasıl artırdığını incelemektedir. Dünya enerji pazarında ve Çin'de yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişiminde devletin rolü ve bu kaynakların enerji geçiş sürecindeki önemi tanımlanmıştır. Ayrıca, Çin şirketlerinin yenilenebilir enerji sektörü ve ilgili sektörlerdeki rolü değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, realist kuramın temel argümanlarına göre Çin'in enerji geçiş sürecinin Çin'in gücünü ve küresel ölçekte kabiliyetlerini artırıyor mu sorusunu ileride araştırmak üzere tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on renewable energy development in China to examine how China has increased renewable energy production and consumption. Government role in renewable development, supporting policies, and the process of energy transition through the increasing importance of renewable energy resources in the world energy market and China are presented. Chinese renewable firms are also assessed in terms of their roles in renewable energy and related sectors. The findings of the study are discussed according to the basic arguments of realism for future research on whether China's energy transition increases its power and expands its capabilities in global scale.