Vitamin B12 eksikliği ile tam kan sayımı parametreleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of relationship between vitamin B12 deficiency with whole blood count parameters
  1. Tez No: 683411
  2. Yazar: YAVUZ UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada tam kan ve retikülosit sayımı sonucu elde edilen veriler ile vitamin B12 eksikliği arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Araştırmaya, retrospektif olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı'nda MCV'si 90 fL ve folik asit düzeyi 4.6 ng/mL'nin üzerinde saptanan gönüllüler çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen gönüllülerin, vitamin B12 ve tam kan sayımı sonuçları kaydedildi ve retikülosit sayımı yapıldı. Gönüllüler vitamin B12 ve hemoglobin düzeylerine göre gruplandırıldı. Bulgular: Gönüllüler vitamin B12 düzeyi göre yapılan gruplamada gruplar arasında RBC, HCT, MCH, MCHC, WBC, RET-HE, RBC-HE ve Delta-HE parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark saptandı (sırasıyla P=0,004, P=0,008, P=0,001, P=0,002, P=0,029, P=
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, data obtained from whole blood and reticulocyte count with the relationship between vitamin B12 deficiency were aimed. Method: The research was conducted retrospectively Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital in Medical Biochemistry Laboratory. MCV was measured above 90 fL and folic acid level above 4.6 ng/ml volunteers identified were included in the study. The results of vitamin B12 and a whole blood count of the volunteers included in the study were recorded and reticulocyte counts were made. Volunteers were grouped according to their vitamin B12 and hemoglobin levels. Results: A statistically significant difference was found between the groups in terms of RBC, HCT, MCH, MCHC, WBC, RET-HE, RBC-HE and Delta-HE parameters in the grouping of volunteers according to vitamin B12 levels (respectively P=0,004, P=0,008, P=0,001, P=0,002, P=0,029, P=