Serum 25-oh d vitamini düzeyleri ile klinikte sık görülen hastalıklar arasındaki ilişki
The relationship between serum 25-oh vitamin d levels and common clinical diseases
- Tez No: 711291
- Danışmanlar: DR. MEHMET EMİN PİŞKİNPAŞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: D vitamininin asıl fonksiyonu kemik metabolizması için gerekli olan kalsiyum ve fosforun kandaki seviyelerini düzenlemektir. Bununla birlikte vücuttaki birçok doku ve hücrenin D vitamini reseptörü (VDR) barındırdığı bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda D vitamini eksikliği ile birlikte çeşitli kanserlerin, kardiyovasküler hastalıkların, respiratuar hastalıkların, karaciğer hastalıklarının, insülin direncinin, gebelikte istenmeyen sonuçların ve otoimmün hastalıkların daha sık görüldüğü bildirilmiştir. Biz de çalışmamızda D vitamini düzeyleri ile“anemi, insülin direnci, otoimmün tiroid hastalıkları, kalsiyum, fosfor ve magnezyum metabolizması bozuklukları, demir eksikliği, b12 vitamin eksikliği, folat eksikliği, dislipidemi”gibi klinikte sık görülen bazı hastalıklar arasındaki ilişkileri değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kasım 2009 ile Ocak 2011 ayları arasında polikliniklerde veya yatan hasta servislerinde herhangi bir nedenden ötürü 25OHvitD seviyelerine bakılmış hastaların içinden, eş zamanlı olarak“Tam Kan Sayımı parametreleri (Hemoglobin, MCV, RDW, WBC, PLT, MPV) ile Transferrin Saturasyonu (Demir/Total demir bağlama kapasitesi), Ferritin, Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum, Parathormon, Glukoz, İnsülin, LDL, HDL, TSH, FT4, Anti-TPO, B12 Vitamini ve Folat”düzeylerinin tamamı ya da bir kısmı bakılmış hastalar çalışmaya dahil edildi. 18 yaş altı hastalar, hipotiroidik hastalar, tirotoksikoz durumundaki hastalar, akut veya kronik böbrek yetmezlikli hastalar, aktif inflamasyon tespit edilen hastalar, anemisi, lökositozu, lökopenisi, trombositozu veya trombositopenisi olan hastalar ve hiperglisemik hastalar çalışmamıza dahil edilmemiştir. Retrospektif çalışmamıza 30'u erkek, 289'u kadın olmak üzere 18-81 yaşları arasında toplam 319 hasta dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalamaları 48,73±14,55 yıl olan 30 erkek 289 kadın (E/K oranı 1/9,6) toplam 319 kişi dahil edildi. Hastaların 264'ünde (%82,8) 25OHvitD eksikliği (
Özet (Çeviri)
Aim: Primary function of vitamin D is regulating serum concentrations of calcium and phosphorus for bone metabolism. On the other hand many tissues and cells of the body express VDR - vitamin D receptor. A variety of cancers, cardiovascular diseases, respiratory diseases, liver diseases, insulin resistance, adverse outcomes in pregnancy and autoimmune diseases are reported to be seen more often with vitamin D deficiency. In our study, we aimed to evaluate the relationship between vitamin D levels and some common diseases in clinics like“anemia, insulin resistance, autoimmune thyroid disease, calcium phosphorus and magnesium metabolism disorders, iron deficiency, vitamin b12 deficiency, folate deficiency and dyslipidemia”. Method: Patients are chosen from Istanbul Training and Research Hospital clinics between 2009 November and 2011 January and inclusion criteria were concurrent assessment of serum vitamin D levels and all or some serum levels of“CBC parameters (Hemoglobin, MCV, RDW, WBC, PLT, MPV), Transferrin Saturation(Iron/Total Iron Binding Capacity), Ferritin, Calcium, Phosphorus, Magnesium, Parathormon, Glucose, Insulin, LDL, HDL, TSH, FT4, Anti-TPO, Vitamin B12, Folate”for any reason. Exclusion criteria were age under 18, hypothyroidism, thyrotoxicosis, acute or chronic renal failure, active inflammation, anemia, leukocytosis or leukopenia, thrombocytosis or thrombocytopenia and hyperglycemia. 319 patients (30 male and 289 female) are included to our retrospective study between ages 18 and 81 years old. Findings: 319 patients (M/F ratio 1/9,6) with median age 48,73±14,55 years are included to our study. 264 patients (82,8%) was Vitamin D deficient (