Farklı önişlemler uygulanmış nohut unlarının mayalı bazlama ekmek kalitesine etkileri
Effects of chickpea flours subjected to various pretreatments on quality of leavened bazlama bread
  1. Tez No: 683426
  2. Yazar: DERYA BULUTDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHİT SAYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada ticari üretimi yaygınlaşmaya başlayan geleneksel düz/yassı ekmeklerden mayalı bazlama ekmeği üretiminde buğday unu ile yer değiştirme esasına göre %10 ve 20 oranlarında nohut unu (NU), çimlendirilmiş nohut unu (ÇNU), fermente nohut unu (FNU) ve ekstrüde nohut unu (ENU) kullanımının etkileri araştırılmıştır. Hazırlanan karışımların kimyasal bileşimleri, hamur özellikleri ve üretilen mayalı bazlama ekmeklerinin teknolojik, duyusal ve besleyicilik kaliteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chickpea flour (CF), sprouted chickpea flour (SCF), fermented chickpea flour (FCF) and extruded chickpea flour (ECF) were substituted with wheat flour at 10 and 20% levels to prepare mixtures in the production of leavened bazlama bread, a traditional flat bread that has been commercialized in recent years. Chemical compositions and doughmaking characteristics of the mixtures along with the technological, sensory and nutritional properties of the breads were investigated.