Domates ve hıyar tohumlarına ekim öncesi yapılan farklı uygulamaların bazı fiziksel stres şartlarında çıkış ve fide gelişimi üzerine etkileri
The Effect of different pre-treatment before sawing on seedling growth and emergence of tomato and cucumber seeds under several physiologic stress conditions
  1. Tez No: 95279
  2. Yazar: YELİZ KIYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu araştırma, farklı önişlemler uygulanmış iki domates çeşiti ve iki hıyar çeşitinin farklı fiziksel stres ortamlarında fide gelişimi üzerine etkilerini incelemek amacıyla 1998-99 üretim döneminde T.Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütüldü. Bu çalışmada Kleopatra Fi ve Sahara Fi hıyar çeşitleri ve Rio Grande ve H2274 domates çeşitleri kullanıldı. Tohumlara ıslatma, ıslatma-kurutma ve priming (%2 KN03) önişlemleri uygulandı, önişlemlerden geçirilen tohumlar önişlem görmeyenlerle beraber kurak, tuzlu, normal ve düşük sıcaklık gibi dört farklı ortamda yetiştirilerek birbirleriyle mukayese edildiler. Tohumların çimlenme oranı, çimlenme süresi, çıkış oranı, çıkış süresi, fide boyu, fide çapı, fide yaş ağırlığı ve kum ağırlığı hesaplanarak uygulama gören tohumlardan elde edilen fidelerle kontrol tohumlarından elde edilenler mukayese edildi. En yüksek çimlenme oranı; domateste Rio Grande, hıyarda ise Sahara Fi çeşitinden elde edilmiştir. Domateste önişleme tabi tutulan tohumların kontrol tohumlarına oranla daha fazla çimlenme oram gösterdiği, yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Çimlenme süresi bakımından domateste yapılan önişlemler ve kullanılan çeşitler önemsiz bulunurken hıyarda en kısa sürede çimlenen tohumlar; ıslatma önişlemi uygulanan Kleopatra Fi çeşitinden elde edilmiştir. Domateste Rio Grande ve hıyarda Sahara Fi çeşitlerinin çıkış oranlan diğer çeşitlere göre daha yüksek bulundu. Hıyarda en yüksek çıkış gösteren tohumlar ıslatma-kurutma muamelesine tutulmuş Sahara F! çeşitinden elde edilmiş, domateste ise normal koşullarda yetiştirilenler stres koşullarına maruz bırakılanlardan daha fazla çıkış göstermişlerdir. Çıkış süresi açısından yapılan değerlendirmede en kısa sürede çıkış gösteren tohumların; domateste, normal koşullarda yetiştirilen H2274 çeşiti, hıyarda ise, ıslatma önişleminden geçirilen Kleopatra Fi ve ıslatma-kurutma önişleminden geçirilen Sahara Fx çeşitlerinden elde edildiği saptanmıştır.X. Fide boyu köklü ve köksüz olarak ayrı ayrı hesaplanmış fakat bunların bir fark oluşturmadığı gözlenmiştir. Fide boyu en uzun olan çeşit domateste Rio Grande olarak tespit edilmiş ve yine domateste tuzlu ortamın bitkide fide boyunu kısalttığı, ıslatma-kurutma ve ıslatma muamelelerinin ise fide boyunun uzamasına neden olduğu saptanmıştır. Uygulanan stres koşullarının hıyarda fide boyunu kısalttığı, ıslatma-kurutma muamelesinin ise uzattığı yapılan ölçümler sonucunda anlaşılmıştır. Yaş ağırlıkları açısından ele alman bitkilerde her iki türde de KNO3 ve ıslatma-kurutma muamelesinden geçenler ve kurak koşullara maruz bırakılanlarda fide ağırlığı daha fazla hesaplanmıştır. Kuru ağırlık, hıyarda; yaş ağırlıkla doğru orantılı olarak ıslatma-kurutma muamelesi görenler daha ağır olarak hesaplanmış, domateste; tuzlu koşullar fide kuru ağırlığının artmasına neden olmuştur. Fide çapı; seçilen çeşitler, uygulanan önişlemler ve yetiştirme ortamları hıyarda istatitiki olarak önemsiz bulunmuş, domateste ise H2274 çeşitimn diğer çeşite oranla daha fazla fide çapına sahip olduğu, kurak koşulların fide çapım artırdığı ve uygulanan önişlemlerin de kontrol tohumlarına oranla fide çapının artmasına neden olduğu yapılan ölçümler sonucunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of different pre-treatment before sawing on seedling growth and emergence of tomato and cucumber seeds under several physiologic stress conditions. This research was carried out on T. Ü. Tekirdağ Agricultural Faculty of Depertment of Horticulture during the production year of 1998-1999. The research was based on the saplings of two tomato and two cucumber varieties that were pretreated and subjected different stress conditions in order evaluate their growth. Kleopatra F! and Sahara Fi cucumber varieties and Rio Grande and H2274 tomato varieties were used in the experiment. The seeds were treated by wetting, wetting- drying, priming (2 % KN03 ) and were placed in different enviroments of dry, salty, low temperature and normal as were the untreated seeds. The seeds degree and rate of sprouting and emerging the seedling height. Diameter fresh weight of seedling and dry weight of seedling were recorded and compared to the results of the control seeds. The highest rate of emergence ratio occured with the tomato seeds Sahara Fj. The treated tomato seeds were found to have a higher sprout rate than the control seeds. The Kleopatra Fi cucumber seeds were found to have the highest sprouting while it was found that the tomato seeds showed no significant difference in sprouting, the highest rate of emergence was found in the Rio Grande seed (tomato) and Sahara Fi seed (cucumber). The highest rate of sprouting occured with the moisted and dred Sahara Fi cucumber seed. Where as the tomato seeds in a normal enviroment were found to have a higher rate of emergance compared to those subjected to situations of stress. When the rate of emergence was scratinired it was found that the tomato H 2274 under normal condition and the cucumber three pre-moistured Kleopatra Fi and the moisted and dryed Sahara FI types were the fastest. The high of the seedlingswere mistured with and with out roots. But no difference was found the highest sapling was the tomato Rio Grande and the saltly enviroment was found to have a negative affect on growth. Where as the process of moistening and moistening - drying had a positive affect on the height of the saplings. The cucumber saplings were affected negatively by stress situation and also it was discovered that moistening and drying process increased the height of the saplings. With regards to the moist weight of the saplings it was determined that the heaviest weight occured with the KNO3 treated, moistened and dryed the seed to dry conditions subjected. The dry weight of the cucumber when compared to seeds moistened and dryed were found to be heavier. Tomatoes subjected to salty enviroment showed to have an increase in dry weight. Sapling diameter showed no significant statistical difference with regards to treatment and growing enviroments in the cucumber. The tomato H2274 showed a wider diameter and also dry conditions also produced a wider diameter. It was also found that pretreated sapling also had a wider diameter compared with the control saplings.