Hıyar bitkisinde külleme hastalığına karşı dayanıklılık mekanizmalarının araştırılması
Investigation of resistance mechanism to powdery mildew disease in cucumber plants
- Tez No: 683443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Küllemeler hıyarda, önemli verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır ve bu hastalık Podosphaera xanthii fungal etmeni tarafından meydana gelmektedir. Küllemeye karşı dayanıklı ve tolerant çeşitlerin geliştirilmesi, bu hastalık ile mücadelede en etkili ve çevre dostu yöntemdir. Küllemeye karşı dayanıklılık mekanizmalarının bilinmesi, dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bu mekanizmaların belirlenmesi amacı ile, küllemeye karşı dayanıklı Meltem çeşidi, tolerant VT18 hattı ve hassas yerel çeşit Çamlıca'dan DNA ve RNA'lar izole edilmiştir. PCR ve RT-PCR ile külleme etmenine karşı farklı reaksiyonlar veren bu bitkilerin sahip oldukları mekanizmalar araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, bitkilerde bulunan farklı genlerin, farklı savunma mekanizmalarında pozitif ve negatif regülatör olarak görev aldıkları bulunmuştur. Küllemeye karşı verdikleri yanıtların bu nedenle farklı olduğu anlaşılmıştır. Daha önceki çalışmalarda, hıyarda külleme etmenine karşı duyarlılığı arttırdığı belirlenen MLO1, MLO8 ve MLO11 genleri üzerinde, CRISPR/Cas9 yöntemi ile mutasyon meydana getirilerek, MLO-mutant bitkiler elde edilmiştir. Bu bitkiler, gelecek çalışmalarda küllemeye karşı savunma mekanizmaları ile ilgili çalışmalarda, dayanıklı hıyar hattı olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Podosphaera xanthii associated with the powdery mildew disease of cucumber, causes significant yield losses besides quality deterioration in cucumber. The development of powdery mildew resistant or tolerant varieties is the most effective and eco-friendly method of powdery mildew management. Aim of the project determination of the mechanisms of disease resistance against powdery mildew diseases contributes for the development of resistant varieties. In order to determine the powdery mildew resistance mechanisms, nucleic acids, DNAs and RNAs, were isolated from the powdery mildew resistant Meltem, tolerant VT18 and susceptible local variety Camlica. The different reactions by these plants to powdery mildews were analysed by PCR and RT-PCR. As a result of this study, different genes in cucumber observed to be act as positive and negative regulators in defense mechanisms, and have different responses to powdery mildew. Various MLO genes MLO1, MLO8, and MLO11, determined to increase the powdery mildew susceptibility in cucumbers plants, were mutagenized by CRISPR/Cas9 method to obtain MLO-mutant cucumber plants. The plants would be used as a resistance source in cucumber for future studies on defense mechanisms against powdery mildew.