BB Atatürk Kitaplığı Mc_Yz_K_0168 numarada kayıtlı mecmuanın transkripsiyonlu metni ve 'şiir mecmualarının sistematik tasnifi projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
IBB Ataturk Library classification of the journal registered in Mc_Yz_K_0168 in reference to the text with transcription and 'sysyematic classification of poem journals project' (MESTAP)
- Tez No: 683471
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
Arapça“cem'”kökünden türemiş olan mecmua,“toplanıp biriktirilmiş, tertip ve tanzim edilmiş şeylerin bütünü”anlamına gelmektedir. Edebî bir terim olarak da genellikle derleyicisinin zevkine göre farklı sanatçıların değişik türlerdeki eserlerinin toplanmasından meydana gelen manzum, mensur ya da manzum-mensur karışık defterler anlamında kullanılmıştır. Muhteva bakımından muhtelif çeşitleri bulunan mecmualardan biri de şiir mecmualarıdır. Yazıldığı dönem için antoloji niteliği taşıyan şiir mecmuaları biyografik kaynaklarda izine rastlayamadığımız şairlerin şiir veya şiirleriyle karşılaşma imkânını sağlamaktadır. Edebiyat tarihinde büyük bir boşluğu doldurduğu görülen şiir mecmuaları, yazıldığı dönemin edebî zevkine ışık tutmaktadır. Çalışmamızda, bir şiir mecmuası ele alınmıştır. Resmî ve özel kütüphanelerde bulunan tüm mecmuaların veri tabanı çıkartılarak edebiyat araştırmacılarının hizmetine sunulmasını amaçlayan“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi”(MESTAP) kapsamında çalıştığımız söz konusu mecmua İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Mc_Yz_K_0168 numarada kayıtlıdır. Derleyicisi hakkında herhangi bir bilgi içermeyen mecmua, 110 varaktır ve 303 şiirden oluşmaktadır. Bünyesinde 15.ve 19. yy arasında yaşamış olan şairlerin şiirlerini bulundurmaktadır. Çalışmada, ilk olarak mecmualar hakkında genel bilgiler verilmiş daha sonra incelediğimiz mecmuanın nüsha tavsifi yapılmıştır. Ardından mecmuada şiiri bulunan şairler ve şiir sayıları, şairlerin yaşadığı yüzyıllar, mecmuada bulunan nazım şekillerinin dağılımı, şiirlerin aruz ve hece ölçüsüne göre dağılımı tablolar halinde gösterilmiştir. Mecmuada yer alan şiirlerin nazım şekillerine göre sayfa numaraları verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde söz konusu mecmuanın transkripsiyonlu metni verilmiştir. Transkripsiyonlu metin, ilgili divanlar ve akademik çalışmalarla karşılaştırılması yapılarak farklılıklar dipnot şeklinde gösterilmiştir. Devamında MESTAP kapsamında sekiz sütundan oluşan tabloya 303 şiir yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Macmua ( مجموعه), derived from the Arabic root“cem' ( جمع)”, means“the whole of things that was collected and accumulated, organized and arranged”. As a literary term, it was also generally used in the sense of verse, prose or verse-prose mixed notebooks, which consist of the collecting of varied genres works by different artists according to the pleasure of its compiler. One of the macmuas, which have various copies in terms of content, is the poetry macmuas. Poetry macmuas, which have the characteristics of anthologies for the period in which they were written, provide the opportunity to be able to find the poem or poems of poets whose traces we can not find in biographical sources. Poetry macmuas, which are seen to fill a great void in the history of literature, shed light on the literary pleasure of the period in which they were written. In our study, a poetry macmua was dealth with. The aforementioned macmua, which we work within the scope of the“Systematic Classification Project of Macmuas”(MESTAP), which aims to put at the disposal of literary researchers by be searching the database of all macmuas in public and private libraries, is registered at number Mc_Yz_K_0168 in Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library. The macmuas, which does not contain any information about its compiler, is 110 pages and consists of 303 poems. It contains the poems of poets who lived between the 15th and 19th centuries. In the study, firstly, general information about the macmuas was given and then the copy of the macmuas we examined was characterised. Then, the poets and the number of poems available in the macmua, the centuries in which the poets lived, the distribution of verse forms in the macmua, the distribution of poems according to prosody and syllable measure in the macmua was shown in tables. The page numbers were given according to the verse forms of the poems in macmua. In the second part of the study, the transcripted text of the aforementioned macmua was given. The transcripted text was compared with the relevant divans and academic studies, and the differences detected were shown as footnotes. Afterwards, 303 poems were placed in the table consisting of eight columns within the scope of MESTAP.