COVID-19 pandemi sürecinin acil servis hasta başvurularına etkilerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective analysis of the effects of COVID-19 pandemic process on emergency service patient admissions
  1. Tez No: 683473
  2. Yazar: ABDULLAH ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzün en önemli ve güncel olayı olan COVID-19 pandemisinin, acil servislere olan etkilerini incelemek amacıyla bu araştırma planlanmıştır. Araştırmaya 11.03.2019-31.12.2019 ve 11.03.2020-31.12.2020 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne başvuran toplam 190338 hasta dahil edilmiştir. Başlangıç tarihi olarak Türkiye'de ilk COVİD-19 vakasının görüldüğü 11.03.2020 tarihi esas alınmış ve önceki yılın aynı aylarıyla karşılaştırılmıştır. Pandemi süresince acil serviste pandemi alanına başvurular araştırmaya dahil edilmemiş, acil servisin triyaj, müdahale, gözlem, travma ve küçük cerrahi odalarında müdahele edilen tüm hastalar dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, başvuru tarihi, acil servise geliş şekli (kendi imkânı, ambulans), sonlanma şekli (taburcu, hastaneye yatma, sevk, exitus, tedaviyi reddetme), başvuru zamanı (hafta içi, hafta sonu) ve ICD tanı kodları kaydedilmiştir. Bu değişkenler, pandemi öncesi ve pandemi döneminde karşılaştırılarak incelenmiştir. Pandemi döneminde önceki döneme göre acil servise başvuruda %48 azalma olmuştur. Pandemi döneminde erkeklerin acil servis başvurularındaki yüzdesinin ve ortanca yaş değerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca pandemi döneminde acil servise ambulans ile başvurma, hastaneye yatış yapılma ve hafta içi başvuru yüzdesi anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur. Pandemi döneminde üst ve alt solunum yolu hastalıklarının, nörolojik acillerin yüzdesinde anlamlı derecede azalma olurken, genel vücut travmasının, ekstremite travmasının, kardiyak acillerin, kardiyovasküler acillerin, psikiyatrik acillerin, obstetrik ve jinekolojik acillerin ve darp nedeniyle başvuruların yüzdesinde anlamlı artış tespit edilmiştir. Sayısal olarak ise pandemi döneminde sadece ekstremite travması ve kardiyovasküler acillerde artış görülmüştür. Sonuç olarak pandemi, COVİD-19 dışı hastalıklar nedeniyle acil servislere yapılan başvuruları önemli ölçüde değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been planned to examine the effects of the COVID-19 pandemic, which is the most important and current event of today, on emergency services. A total of 190338 patients who applied to Bursa Uludağ University Medical Faculty Emergency Service between 11.03.2019-31.12.2019 and 11.03.2020-31.12.2020 were included in the study. The starting date was 11.03.2020, when the first COVID-19 case was seen in Turkey, and compared with the same months of the previous year. During the pandemic, applications to the pandemic area in the emergency department were not included in the study, and all patients who were treated in the triage, intervention, observation, trauma and small surgery rooms of the emergency department were included. Age, gender, admission date, way of coming to the emergency department (self, ambulance), termination form (discharge, hospitalization, referral, exitus, refusal of treatment), admission time (weekday, weekend) and ICD diagnosis codes have been saved. These variables were analyzed in comparison before the pandemic and during the pandemic period. During the pandemic period, it was found that the percentage of men in emergency department admissions and the median age were significantly higher. In addition, during the pandemic period, the percentage of admission to the emergency department by ambulance, hospitalization and weekdays were found to be significantly higher. While there was a significant decrease in the percentage of upper and lower respiratory tract diseases and neurological emergencies during the pandemic period, a significant increase was detected in the percentage of general body trauma, extremity trauma, cardiac emergencies, cardiovascular emergencies, psychiatric emergencies, obstetric and gynecological emergencies. Numerically, there was only an increase in extremity trauma and cardiovascular emergencies. As a result, the pandemic has seriously changed the admissions to emergency services due to diseases other than COVID-19.