Çocuk acil servisine başvuran yenidoğan vakalarının klinik ve sosyodemografik özelliklerinin COVİD-19 pandemisi sürecindeki değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in clinical and sociodemographic characteristics of newborn cases applied to the pediatric emergency center during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 941344
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisi, tüm sağlık sistemlerini olduğu gibi çocuk acil sağlık hizmetlerini de önemli ölçüde etkilemiştir. Yenidoğanlar, hassas fizyolojik yapıları nedeniyle bu süreçten en fazla etkilenebilecek yaş grubudur. Pandemi döneminde hem sağlık hizmetlerine erişim hem de başvuru nedenlerinde değişiklikler gözlenmiştir. Bu çalışmada, pandemi öncesi dönemde ve pandemi sürecinde Çocuk Acil Servisi'ne başvuran yenidoğan olgularının klinik ve sosyodemografik özelliklerindeki değişimlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Acil Polikliniği'ne Eylül-Kasım 2019 ve Eylül-Kasım 2020 tarihleri arasında başvuran yenidoğanların gebelik haftası, doğum ağırlığı, doğum şekli, cinsiyeti, antenatal risk faktörleri, başvuru şikayetleri, yatış nedenleri ve süreleri, laboratuvar ve görüntüleme bulguları pandemi öncesi dönem ve pandemi süreci olmak üzere iki döneme ayrılarak retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada değerlendirilen 815 yenidoğanın gebelik haftası ortanca (çeyrekler arası açıklık) 39 (37–40) hafta, doğum ağırlığı ortanca (çeyrekler arası açıklık) 3210 (2820–3530) gram idi. Bebeklerin %85,4'ü AGA bebekti. Olguların %47,1'i sezaryen, %52,9'u NSVY ile doğdu. Hastaların %55,8'i pandemi döneminde, %44,2'si (n=360) pandemi öncesi dönemde başvuru.
Özet (Çeviri)
Objective: The COVID-19 pandemic has significantly affected all healthcare systems, including pediatric emergency services. Newborns, due to their vulnerable physiological structure, are among the most affected age groups during this period. Changes were observed in both access to healthcare and reasons for emergency department visits during the pandemic. This study aims to evaluate the clinical and sociodemographic characteristics of newborn cases presenting to the Pediatric Emergency Department before and after the pandemic. Materials and Methods: This retrospective study included newborns who were admitted to the Pediatric Emergency Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between September–November 2019 and September–November 2020. Gestational age, birth weight, mode of delivery, sex, antenatal risk factors, presenting complaints, reasons for hospitalization, duration ofhospital stay, as well as laboratory and imaging findings were evaluated by dividing the data into pre-pandemic and during the pandemic periods. Results: The median (interquartile range, IQR) gestational age of the 815 newborns was 39 (37–40) weeks, and the median (IQR) birth weight was 3210 (2820–3530) g. Of the newborns, 85.4% were appropriate for gestational age (AGA). The delivery mode was cesarean section in 47.1% and normal spontaneous vaginal delivery in 52.9% of the cases. Among the patients, 55.8% were admitted during the pandemic period, and 44.2% (n=360) in the pre-pandemic period.