Sosyal ağların yapısı ve ağlara katılım gerekçelerinde yerel bağlamın etkileri: Türk iş insanları üzerine bir araştırma
The structure of social networks and the effects of local context on the reasons for participation in networks: A research on Turkish business people
- Tez No: 683500
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL SAYILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Literatürde ağ düzenekleri içerisine yerleşik örgütlerin, bu sisteme dahil olmayan örgütlerin sahip olamayacağı kaynak ve bilgilere ulaşabileceği öne sürülmektedir. Örgüt teorisi literatüründe, ne tür örgütler arası ağların mevcut olduğu ve örgütlerin bu ağlara katılma nedenleri tartışılagelmiştir. Bu çalışmada, Türk girişimcilerin hangi sosyal ağlarda bulunduklarının, bu ağların yerleşik olunan bağlamdan etkilenen özgün niteliklerinin olup olmadığının ve iş insanlarının bu ağlara katılma nedenlerinin tespit edilmesi hedeflenmektedir. Türkiye'de faaliyet gösteren“İSO ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu”listesinde yer alan işletmelerin yönetim kurulu üyelerinin formel ve sosyal ağlarının ilişki ve bağlantılarının tespit edilmesi ve sahip oldukları ağ düzeneklerine girme nedenlerinin tespitine yönelik bir alan araştırması tasarlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma bulguları, Türk girişimcilerin sahip oldukları ağ ilişkileri ve ağlara katılım nedenlerinin ülke bağlamına özgü özellikler taşıyabildiğini ortaya çıkarmaktadır. Ortaya koyduğu sonuçlar itibariyle söz konusu araştırma, sosyal ağ teorisi yazınına, sosyal ağların yerleşikliği, bağlamsal etkileşimler ve iş insanlarının sosyal ağlara katılım nedenlerinin açıklanması açısından katkı sunar niteliktedir. Öte yandan araştırma, Türk iş insanlarının sosyal ağ yapılarını ayrıntılı ve kapsayıcı biçimde ortaya koyan ilk çalışma olma niteliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the literature, it is suggested that organizations embedded in network mechanisms can access resources and information that organizations not included in this system cannot have. In the organizational theory literature, what kind of inter-organizational networks exist, and the reasons why organizations join these networks have been discussed. In this study, it is aimed to determine which social networks Turkish entrepreneurs are in, whether these networks have unique characteristics that are affected by the context in which they are settled, and the reasons for business people to join these networks. A field study was designed and conducted to determine the relations and connections of the formal and social networks of the members of the board of directors of the enterprises operating in Turkey, which are on the list of“ISO Top 500 Industrial Enterprises”, and to determine the reasons for entering the network mechanisms they have. The research findings reveal that the network relations that Turkish entrepreneurs have and the reasons for their participation in networks may have characteristics specific to the country context. In terms of its results, the aforementioned research contributes to the social network theory literature in terms of the resilience of social networks, contextual interactions and the explanation of the reasons for business people's participation in social networks. On the other hand, the research is the first to reveal the social network structures of Turkish business people in a detailed and comprehensive way.