Fan sayfalarında aidiyet unsuru olarak nefret söylemi: Fenerbahçe ve Galatasaray takımlarının fan sayfaları örneği
Hate speech as the element of belonging in the fan pages: Examples of the fan pages of Fenerbahçe and Galatasaray teams
  1. Tez No: 479391
  2. Yazar: ERDEM ÇİLTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Spor, İletişim Bilimleri, Journalism, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sosyal ağların geleneksel yaşam pratikleri üzerindeki rolünün gün geçtikçe çok daha belirleyici olmaya başladığı ortada olan bir gerçektir. Sosyal ağlar doğası gereği“bize benzeyen, bizim gibi düşünen”çok daha fazla insana, kolay yoldan ulaşmayı sağladığı gibi kendimizi çok daha rahat ifade edebilmemize olanak tanıyan korunaklı bir ortam da sağlamaktadır. Sosyal ağların insanlardaki dışa vurumu kolaylaştıran bu yapısı fanatizmin doğasına da uygun düşmektedir. Sosyal medyanın en aktif, en popüler uygulamaları arasında yer alan fan sayfaları spordan, sanata, siyasetten edebiyata hemen her alanda fanatiklerin kendini ifade etme olanağı bulduğu elverişli ortamlar olarak kendini göstermektedir. Bir aidiyet ruhuyla bir araya toplanan fanatiklerin nefret söylemleriyle zaman zaman hararetli tartışmalar içine girdiği gözlemlenen bir olgudur. Nefret söylemi yeni medyada geleneksel medya üzerinde olduğundan çok daha hızlı ve aktif bir süreçte yayılmaktadır. Yeni medya üzerinden yayılan nefret söylemi fan sayfalarında hayranlık ve aidiyet duygularıyla birleşmektedir. Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen uygulamalar ile insanlar mesaja anında geribildirimde bulunurken nefret söylemine ilişkin içerikler geliştirebilir ve bu içeriklere katılım sağlayabilir hale gelmiştir. Bu tez kapsamında nefret söylemi ve sosyal medyada en fazla kullanıcıya sahip olan Facebook üzerinden oluşturulmuş Fenerbahçe ve Galatasaray takımlarının resmi olmayan fan sayfaları incelenerek sosyal medya üzerinden nefret söyleminin kanıksanması ve yayılması süreçleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that the role of social networks on traditional life practices is becoming increasingly decisive. Because of their nature, social networks allow us to reach more other people who are“like us and think like us”as well as providing a sheltered environment that allows us to express ourselves more easily. This structure of social networks facilitating the outward appearance in human beings also suits the nature of fanaticism. Fan pages, which are among the most active, most popular applications of social media, give the opportunity to fans to express themselves in all suitable environments from sports to arts, politics, and literature. It is an observable phenomenon that fanatics who come together occasionally get into heated debates along with hate speeches with the sense of belonging. Hate speeches are spreading much faster and more active in this new field of media than the traditional media. The hate speech spreading through the new media is combined with fans' feelings of affection and belonging. With the applications in social media, users can react instantly and at the same time they can build up contents about hate speech and the participation to its contents. In this study, hate speech and the unofficial fan pages of Fenerbahçe and Galatasaray which has the most users in social media teams created on Facebook, have been examined and the process of dissemination of hate speech through social media has been discussed.