Geriatrik yoğun bakım hastalarında deliryumun tanılanması ve deliryum ile ilişkili klinik özellikler
Diagnosis of delirium and clinical features associated with delirium in geriatric intensive care patients
  1. Tez No: 683510
  2. Yazar: KEVSER ÜDÜRGÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİN SAMANCIOĞLU BAĞLAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yaşlı bireylerde deliryum işlevsel gerilemenin ve bağımsızlık kaybının nedeni olabilir. Nihayetinde deliryum ölüme yol açan olaylar zincirini başlatabilir. Birçok yaşlı hastada ve bilişsel bozukluğu olan bireylerde, deliryum yeni bir ciddi hastalığın ilk belirtisi olabilir. Çalışmanın amacı Hemşirelik Deliryum Tarama Ölçeği (H-DTÖ)' nin iç tutarlık güvenirliliğini tekrar test etmek, geriatrik yoğun bakım hastalarında deliryumu tanılamak ve deliryum ile ilişkili klinik özellikleri belirlemektir. Araştırmaya; başka bir yoğun bakım ünitesinden transfer edilmeyen, 65 yaşından büyük, yoğun bakımda en az 48 saattir yatmakta olan ve komada olmayan (GKS:10 ve üzeri olan), deliryum tanılamasında yanıltıcı olabilecek önceden tanı konmuş nörolojik ve psikiyatrik hastalık (demans, psikoz, mental retardasyon, nöromüsküler hastalık; kafa travması, beyin cerrahi ameliyatı, inme) öyküsü olmayan, demansı olmayan (IQCODE puanı
Özet (Çeviri)
Delirium may be the cause of functional regression and loss of independence in elderly individuals. It can initiate the chain of events that ultimately lead to death. Delirium may be the first sign of a new serious illness in many elderly patients and individuals with cognitive inefficiency. The aim of this study is to retest the internal consistency reliability of the Nursing Delirium Screening Scale (Nu-DESC), to diagnose delirium in geriatric intensive care patients and to determine the clinical features associated with delirium. The study included 150 geriatric intensive care patients who were not transferred from another intensive care unit, were older than 65 years, were hospitalized in the intensive care for at least 48 hours and were not in coma (GCS:10 and above) without a history of previously diagnosed neurological and psychiatric illnesses (dementia, psychosis, mental retardation, neuromuscular disease; head trauma, neurosurgery, stroke) that could be misleading in the diagnosis of delirium, did not have dementia (IQCODE score: