Madde bağımlılarında bağımlılık tedavisinin beslenme durumu, depresyon ve uyku kalitesi üzerindeki etkisi: Bir hastane örneği
Evaluation of the effects of addiction treatment on nutritional status, depression, and sleep quality in individuals with substance addicts: An Example of Hospital
- Tez No: 683511
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bağımlılık tedavisi bağımlılığın ve komorbid sağlık sorunlarının kontrol altına alınabilmesi ve tedavi edilebilmesi için oldukça önemlidir. Bu çalışma AMATEM yataklı bağımlılık tedavisi gören bağımlılarda bağımlılık tedavisinin bireylerin beslenme durumu, depresyon ve uyku kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 21 günlük bağımlılık tedavisini tamamlayan 19-64 yaş erkek alkol (n=20) ve madde (n=18) bağımlısı bireyler ile tamamlanmıştır. Araştırma verileri genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, Basitleştirilmiş Beslenme İştahı Anketi (SNAQ), Kısa Fiziksel Aktivite Değerlendirme Formu, antropometrik ölçümler, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) bölümlerini içeren bir anket formu ile tedavi öncesi ve tedavi sonunda toplanmıştır. AMATEM'de yatan hastalarda tedavi öncesi rutin olarak bakılan biyokimyasal bulgular hasta dosyalarından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Addiction treatment is crucial in order to control and treat addiction and comorbid health problems. This study was conducted to examine the effects of addiction treatment on nutritional status, depression and sleep quality in addicts receiving AMATEM inpatient addiction treatment. The study was completed with 19-64 years old male alcohol (n=20) and drug (n=18) addicted individuals who finished 21 days of addiction treatment. The research data was collected by a survey including general information, dietary habits, Simplified Nutrition Appetite Questionnaire (SNAQ), Short Physical Activity Assessment Form, anthropometric measurements, Beck's Depression Inventory (BDI) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) before and after treatment. Biochemical findings routinely checked before treatment in patients admitted to AMATEM were obtained from patient files.