Cerrahi tedavi uygulanan evre I küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde sağkalım ve prognostik faktörler
Survival and prognostic factors in stage I non-small cell lung cancers with surgical treatment
- Tez No: 683559
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ENÖN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada en sık görülen ikinci kanser türü olmakla beraber kansere bağlı ölüm oranlarında ilk sıradadır. Akciğer kanserine bağlı ölüm oranlarını azaltmak için en etkili yöntemlerden biri hastaları erken evrede saptamaktır. Evre I KHDAK'li hastalarda cerrahi tedaviyle 5 yıllık sağkalım %80-90'ları bulmaktadır. Lakin %10-20'lik bir hasta populasyonu var ki, bu hasta grubunda erken nüksler ve kötü sağkalım sonuçları görülmektedir. Çalışmamızda bu hasta grubuna etki eden prognostik faktörler üzerinde araştırma yapmayı amaçladık. Bu çalışmada A.Ü.T.F. Göğüs Cerrahisi AD'da Ocak 2008-Haziran 2018 tarihlerinde evre I KHDAK nedeniyle opere edilen 399 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların laboratuar, radyolojik, patolojik ve klinik verilerinin nüks ve sağkalım üzerindeki etkileri Kaplan Meier ve Cox regresyon analizi ile incelendi. Hastaların cinsiyet dağılımı 301 (%75) erkek, 98 (%25) kadın şeklindeydi. Hastaların yaşı 27-89 yaş arasında değişmekteydi. Hastaların yaş ortalaması 62,1±8,5'di. Hastaların 155 (%39) tanesi 65 yaş ve üstünde iken, 244 (%61) tanesi 65 yaş altındaydı. Hastaların FEV1 yüzdeleri, NLO, MLO ve PET/BT SUVmax değerleri Roc analiziyle gruplandırıldı. Radyolojik olarak lezyonların 328'i (%82,2) solid, 54'ü (%13,5) subsolid lezyonlardı (17 hastanın verisine ulaşılamadı). Hastaların 267'i adeno kanser, 121'i yassı hücreli kanser, 11 farklı patolojik hücre tiplerindendi. Hastalıksız sağkalım açısından yapılan tek değişkenli analizde NLO (p=0,01), tümör dansitesi (p=0,018), PET/BT SUVmax değeri (p=0,001), patolojik evre (p=0,009) ve visseral plevral invazyon durumu (p=0,012) anlamlı istatistiksel sonuçlar vermiştir. Çok değişkenli analizde MLO (p=0,044), PET/BT SUVmax değeri (p=0,001), rezeksiyon tipi (p=004) ve visseral plevra invazyon durumu (p=0,017) hastalıksız sağkalımı etkileyen faktörler olarak bulundu. Hastalar SUVmax 5,3 eşik değer alınarak gruplandırıldığında, SUVmax
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the second most common type of cancer in the World although it ranks first in cancer-related death rates. One of the most effective methods to reduce the death rates due to lung cancer is to detect patients at an early stage. In patients with stage I NSCLC, 5-year survival with treatment is 80-90%. However, there is a 10-20% patient population, in which early recurrences and poor survival results are seen in this patient group. In our study, we aimed to investigate the prognostic factors affecting this patient group. In this study, 399 patients who were operated for stage I NSCLC between January 2008 and June 2018 at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Thoracic Surgery were evaluated retrospectively. The effects of patients' laboratory, radiological, pathological and clinical data on recurrence and survival were analyzed by Kaplan Meier and Cox regression analysis. The gender distribution of the patients was 301 (75%) men and 98 (25%) women. The age of the patients ranged from 27 to 89 years. The mean age of the patients was 62.1 years. While 155 (39%) of the patients were 65 years or older, 244 (61%) of them were under 65 years old. FEV1 percentages, neutrophil lymphocyte ratios, monocyte lymphocyte ratios and PET/CT SUV max values of the patients were grouped by Roc analysis. Radiologically, 328 (82.2%) of the lesions were solid and 54 (13.5%) were subsolid lesions ( the data of 17 patients could not be reached). Of the patients, 267 were adeno cancer, 121 were squamous cell cancer, from 11 different pathological cell types. NLR (p=0.01), tumor density (p=0.018), PET/CT SUVmax value (p=0.001), pathological stage (p=0.009), and visceral pleural invasion (p=0.012) in univariate analysis of disease-free survival condition gave significant statistical results. In multivariate analysis, MLR (p=0.044), PET/CT SUVmax value (p=0.001), resection type (p=004), and visceral pleural invasion status (p=0.017) were found to be factors affecting disease-free survival. When the patients were grouped with the SUVmax 5.3 cut-off value, no significant difference was observed between the patients who underwent lobar and sublobar resection in the group with SUVmax