Rezeke edilen patolojik evre 1 küçük hücreli dışı akciğer karsinomlu olgularda sağ kalımı etkileyen bazı prognostik faktörlerin incelenmesi
Evaluation of prognostic factors for survival in surgically resected pathologic stage i nonsmall cell lung carcinoma
- Tez No: 427202
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA HASDIRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Akciğer kanserlerinde, rezeksiyon özellikle erken evre hastalarda halen en uygun tedavi olarak kabul edilmektedir. Ancak cerrahi tedavi yapılan erken evre hastalarda farklı sağkalım sonuçları oluşmaktadır. Bu tezdeki amacımız, cerrahi tedavi uyguladığımız patolojik evre 1 küçük hücreli dışı akciğer kenseri (KHDAK) hastalarında, tümörün boyutunun, lokalizasyonunun, histopatolojik tipinin, rezeksiyon büyüklüğünün, hastanın yaşının ve cinsiyetinin sağ kalıma etkisini araştırmaktır. Materyal ve metod: Erciyes üniversitesi Tıp fakültesi Göğüs cerrahisi kliniğinde Temmuz 2006-Ocak 2013 tarihleri arasında KHDAK tanısıyla cerrahi tedavi uygulanan ve patolojik evre 1 olduğu doğrulanan 60 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 55'i erkek (%91,6) ve 5'i kadındı. Yaşları 46 ile 88 arasında idi (ortalama 64,4). Olguların hepsinde standart posterolateral torakotomi yapıldı.Torakotomi sırasında plevral disseminasyon, beklenmeyen lenfadenomegaliler, tümörün intrapulmoner lokalizasyonu gibi faktörler tekrar değerlendirilerek hastaların klinik evrelemesi doğrulandı.Kırk sekiz olguda lobektomi yapıldı (%80). En sık uygulanan cerrahi tedavi sağ üst lobektomi idi (%36,6). Bütün olgularda sentinel lenf nodları başta olmak üzere mediastinal lenf nodu örneklemesi yapıldı.Cerrahi sonrası hastaların kanserleri 7.TNM sınıflamasına göre evrelendi.Patolojik evre 1 olanlar çalışmaya dahil edildi. Hastaların bronşial sisteme göre tümör lokalizasyonları; 25'i sağ üst lob, 4'ü intermediate bronş, 13'ü sağ alt lob, 1'i orta lob, 10'u sol üst lob, 7'si sol alt lob idi. Cerrahi uygulanan hastalarda patolojik değerlendirme sonucu 31'i (%51,7) epidermoid karsinom, 21'i (%36,7) adenokarsinom, 5'i (%8,3) büyük hücreli karsinom, 2'si (%3,3) adenoskuamöz karsinom, 1'i (%1,7) sarkomatoid karsinom idi. Tümör büyüklükleri 7 hasta ≤2 cm (%11,7), 18 hasta >2, ≤3 cm (%30), 35 hasta >3, ≤5 cm (%58,3) idi. Postoperatif dönemde 22 hastada tedavi ile düzeltilebilen morbidite oluştu. Perioperatif mortalite sayısı 1 (%1,7) idi. Bulgular: Hastaların ortalama takip süresi 78,9 ay ± 5,2 ay (min: 2 ay- max:106 ay) olarak saptandı. Yaş, cinsiyet, tümörün histopatolojik tipi, tümörün anatomik yerleşimi, tümörün boyutu, rezeksiyon türü, komplet rezeksiyon olup olmayışı ve postoperatif komplikasyonlar için hastalar incelendiğinde sağkalım açısından hastalar arasında anlamlı istatistiksel fark bulunamamıştır. Sadece tespit edilebilen metastazları olan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı sağkalım farkı saptanmıştır. Sonuç: Hasta sayısı arttırılarak, hastalığa bağlı ölümlerin de ayırt edilebildiği verilerle daha etkin bir çalışma planlanabilir. Anatomik evreleme sistemine entegre edilecek moleküler boyuttaki gelişmeler, sağkalımı belirlemekte bizi daha ileri bir noktaya taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Currently surgical resection is considered the most appropriate treatment option in especially early stage lung cancer. However, the results of surgical treatment in early stage patients have different survivals. The aim of this study is to evaluate the effect of age, sex, tumor size, localization, histopathologic type, resection size on survival of surgically resected pathologic stage I nonsmall cell lung cancer. Patients and Methods: In Erciyes University Medical School Thoracic Surgery clinic sixty consecutive patients who were surgically resected between July 2006-January 2013 with a diagnosis of primary lung cancer in pathologic Stage 1, were included in this study. 91,6% (n=55) of the patients were men. The ages were between 46- 88 years with a median age of 64,4 years. Clinical stage was confirmed by examining the pleural dissemination, lymph nodes, tumor localization during operation. Lobectomy was performed in 48 (80%) patients. Right upper lobectomy was the most frequent surgical procedure with a ratio of 36,6%. Mediastinal lymph nodes especially sentinel nodes were sampled in all patients. 7 th TNM system was used for staging. Patients who were classified as pathological stage I included in this study. Tumors localizations were 25 patients in right upper lobe, 4 in intermediate bronchus, 13 in right lower lobe, 1 in right middle lobe, 10 in left upper lobe and 7 in left lower lobe. Pathologic diagnosis of the patients were 51,7 % (n=31) epidermoid carcinoma, 36,7% (n=21) adenocarcinoma, 8,3% (n=5) large cell carcinoma, 3,3% (n=2) adenosquamoz carcinoma and 1,7% (n=1) sarcomatoid carcinoma. Tumor sizes were ≤ 2 cm in 7 patients (11, 7%), >2, ≤3 cm in 18 patients ( 30%), >3 ≤5 cm in 35 patients (58,3%). Postoperative complications were detected in 22 patients. Postoperative mortality rate was 1,7 % (n=1). Results: The mean follow up period was 78,9 ± 5,2 months (min: 2 - max:106 months). There were no statistically difference between age, sex, pathological type, resection type, postoperative complications and survival. There was statistically difference of survival in patients who had metastatic lesions. Conclusion: More effective study can be planned by increasing the number of patients, that deaths caused by the disease can be distinguished. Integration of molecular developments into anatomic staging system will move us a further point to determine the outcome of survival.