N2 pozitif küçük hücreli dışı akciğer kanserinde cerrahi tedavinin sağkalım etkisi
Survey affect of surgical therapy in N2 posi̇ti̇ve non-small-cell lung cancer
  1. Tez No: 462634
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. SELİM ŞAKİR ERKMEN GÜLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerin en sık sebebidir. Akciğer kanserlerinin büyük bir kısmı tanı anında ileri evre olarak tespit edilmektedir. Erken evre akciğer kanserlerinde tedavi ile iyi sağkalım değerleri gözlenirken, ileri evre akciğer kanserlerinde tedaviye rağmen düşük sağkalım gözlenmektedir. Dolayısıyla ileri evre akciğer kanserlerinde multidisipliner tedavi yaklaşımı ön plana çıkmaktadır. Aynı taraf mediyastinal lenf nodu metastazı olan (N2 pozitif) Evre III hastalarda kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi uygulanması genel kabul görmektedir. Bu çalışmada, intraoperatif olarak N2 pozitifliği tespit edilen ve akciğer rezeksiyonu uygulanan hastalar ile definitif kemoterapi-radyoterapi uygulanan hastaların sağkalım kıyaslamasının yapılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009 ile Aralık 2014 tarihleri arasında primer akciğer kanseri nedeniyle tedavi edilen Evre III (N2 pozitif) hastalar retrospektif olarak incelendi. Neoadjuvan tedavi uygulanmadan akciğer rezeksiyonu uygulanan 109 hasta ve definitif kemoterapi-radyoterapi uygulanan 95 hasta tespit edildi. Toplamda 204 hasta; yaş, cinsiyet, tümör boyutu, tanısal işlemler, patolojik özellikler ve sağkalım açısından analiz edildi. Bulgular: Toplam 204 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 60 olarak hesaplandı. T faktörüne göre değerlendirildiğinde hastaların % 28'i (n=57) T1, % 43,1'i (n=88) T2a, %16,2'si (n=33) T2b, %11,3'ü (n=23) T3 olarak tespit edildi. Hastaların tümör histolojisi incelendiğinde; %45,6'sı (n=93) squamöz hücreli karsinoma, %37,3'ü adenokarsinoma, %12,3'ü NOS olarak tespit edildi. Hastaların %66'sına (n=134) invaziv mediyastinal işlem uygulandığı tespit edildi. Hastaların %68,6'sında (n=140) tek N2 istasyonunda, %24'ünde (n=49) iki N2 istasyonunda, %7'sinde (n=14) 3 N2 istasyonunda metastaz tespit edildi. Hastaların 5 yıllık sağkalım değeri 33,23 ay (+-23,05) olarak tespit edildi. Tek N2 metastazında; cerrahi tedavi sonrası KT-RT uygulanan hastalarda 5 yıllık sağkalım, definitif KT-RT uygulanan hastalardan yüksek bulundu (p=0,001). Sonuç: Mediyasten lenf nodu metastazı olan KHDAK hastalarının tedavisinde cerrahi tedavinin yeri konusunda görüş birliği bulunmamaktadır. Çalışmamızda; tek N2 istasyonu metastazında neoadjuvan tedavi uygulanmadan cerrahi tedavi uygulanan hastalarda sağkalım, definitif KT-RT uygulanan hastalardan yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: Lung cancer is the most common cause of cancer related deaths. The majority of lung cancers are detected as advanced stage at the time of diagnosis. While observing good survival values with treatment in early stage lung cancer, there is low survival rates despite treatment in advanced stage lung cancers. Therefore multidiciplinary treatment approachs in advanced lung cancers are take over. The applications of chemotheraphy, radıotheraphy and immunotheraphy are generally accepted in the stage III patients with same side mediyastinal lymphatic nodal metastasis (N2 positive). Present study aimed to compare survival with the patients that undergo lung resection due to determined N2 positivity intraoperatively and the patients that applied definitive chemotherapy-radıotheraphy. Materials and methods: The stage III (N2 positive) patients that has been given treatment because of primary lung cancer between January 2009 and December 2014 are investigated retrospectively. 109 patients that underwent lung resection without neoadjuvan treatment and 95 patients that applied chemotheraphy-radiotheraphy are determined. Consecutive 204 patients are analyzed in terms of age, gender, tumor size, diagnostic processes, pathological features and survival. Results: A total of 204 patients identified retrospectively. The median age was 60. Considering T stage, 28% of patients (n=57) were T1, 43,1 % of patients (n=88) were T2a, 16,2 % of patients (n=33) were T2b, 11,3% of patients (n=23) were T3. According to tumoral histology, 45,6 % of tumors (n=93) detected as squamoz cell carcinoma, 37,3 % of tumors detected as adenocarcinoma and 12,3% of tumors were detect as NOS. It is determined that 66 % (n=134) of patients underwent invasive mediastinal process. Metastatis were identified at single N2 station in 68,6 % of patients (n=140), at double N2 stations in 24% of patients (n=49), at three N2 stations in 7% of patients (n=14). 5 years of survival were found 33.23 month (+-23,05). The 5 years of survival is found higher in patients that got CT-RT after surgical treatment than patients who got definitive CT-RT (p=0,001). Conclusions: The surgical treatment for NSCLC patients with mediastinal lymph nodal metastasis is conflicted. In this study, in single station N2 metastasis, the survival was higher in patients that underwent surgical treatment without neoadjuvan treatment than the patients that got definitive CT-RT.