Bir eğitim ve araştırma hastanesi'ne başvuran 2-10 yaş arasındaki çocuklarda anemi prevalansı
Prevalence of anemia in children between 2-10 years applied to a training and research hospital
- Tez No: 683573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSİN ŞİMŞEK, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Çalışmamızda bir eğitim ve araştırma hastanesi çocuk polikliniğine başvuran 2-10 yaş arası hastaların anemi sıklığını belirlemek, buna etki eden faktörleri değerlendirmektir. Yöntem: Tanımlayıcı tipte planlanan bu çalışmada Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniği'ne Ocak 2009 ve Ocak 2019 tarihleri arasında başvuran 2-10 yaş arasında ve en az bir defa tam kan sayımı yaptırmış çocuklar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastane bilgi sistemi üzerinden dahil edilme kriterlerini taşıyan hastaların listesi alınmış, mükerrer başvurular düzeltildikten sonra toplam 1001 kişiyle çalışma tamamlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 1001 hasta dahil edilmiştir. Dahil edilen hastaların verilerinin %25,9(n=259)'u 2014-2015;%34.0(n=340)'ü 2016-2017 ve %40.2(n=402)'si 2018-2019 yıllarına ait veridir. Katılımcıların %53.0(n=531)'ü erkek,%47.0 (n=470)'si ise kadındır. Katılımcıların yaş ortalaması 5.3±2.5 yıldır.Çalışmaya katılanların genel kan parametreleri incelendiğinde ortalama beyaz küre sayısı(WBC)8735±3124;ortalama hemoglobin düzeyi 12.0±1,0 ve ortalama platelet sayısı 325,37 ±89,54 dür. Çalışmaya katılanların %11.9(n=119)'u anemiktir. Anemik çocuk oranı erkeklerde %11.9(n=63) iken kadınlarda %11.9(n=56) olarak bulunmuştur. Yıllara göre anemik çocuk oranlarına bakıldığında 2014-2015 yıllarında anemik çocuk oranı %10.4(n=27);2016-2017 yıllarında %15,0(n=51) ve 2018-2019 yıllarında ise %10,2(n=41)'dir. Sonuç: Anemi küresel bir sorundur ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde son derece yaygındır. .Sağlıklı nesillerin yetişmesi amacıyla sağlık hizmet sunumuna bütüncül ve kapsamlı olarak yaklaşmak gerekmektedir. Demir eksikliği anemisinin önlenmesinde ;anemi prevalansının saptanması, beslenme eğitimi, demir desteği verilmesi, viral –bakteriyel-parazit hastalıkların kontrolü ve demirle besinlerin zenginleştirilmesi yer almaktadır. Bu sebepten dolayı daha fazla prevalans çalışmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, to determine the frequency of anemia in patients aged 2-10 years who applied to the pediatric outpatient clinic of a training and research hospital,and to evaluate the factors affecting it. Methods: In this descriptive study, Kartal Dr. Children between the ages of 2-10 who applied to Lütfi Kırdar Training and Research Hospital Pediatrics Polyclinic between January 2009 and January 2019 and had at least one complete blood count were included in the study. The list of patients meeting the inclusion criteria was obtained through the hospital information system, and the study was completed with a total of 1001 people after the repeated applications were corrected. Results: A total of 1001 patients were included in the study. Of the included patients, 25.9% (n=259) was for the years 2014-2015, 34.0% (n=340) was for 2016-2017, and 40.2% (n=402) was for the years 2018-2019. 53.0% (n=531) of the participants were male and 47.0% (n=470) were female. The mean age of the participants was 5.3±2.5 years. When the general blood parameters of the participants were examined, the mean white blood cell count (WBC) was 8735±3124, the mean hemoglobin level was 12.0±1.0, and the mean platelet count was 325.37 ±89.54. 11.9% (n=119) of the participants in the study were anemic. While the rate of anemic children was 11.9% (n=63) in males, it was 11.9% (n=56) in females. Considering the rates of anemic children by years, the rate of anemic children was 10.4% (n=27) in 2014-2015, 15.0% (n=51) in 2016-2017 and 10.2% (n=41) in 2018-2019. is Conclusions: Anemia is a global problem and is extremely common, especially in developing countries. In order to raise healthy generations, it is necessary to approach health service delivery in a holistic and comprehensive manner. Prevention of iron deficiency anemia includes detection of anemia prevalence, nutrition education, iron support, control of viral-bacterial-parasitic diseases and enrichment of foods with iron.For this reason, more prevalence studies are needed.