Parsiyel larenjektomi sonrası disfaji gelişen hastalarda yutma egzersizleri ile nöromuskuler elektriksel stimülasyon yönteminin yutma fonksiyonu üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of swallowing exercise and neuromuscular electric stimulating method on swallowing function in patients with partial laryngectomy
- Tez No: 683574
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ULUÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ Parsiyel larenjektomi sonrası gelişebilen yutma bozukluğu hayat kalitesini olumsuz etkileyen ve ciddi komplikasyonlara yol açabilen önemli bir sorundur. Bu soruna karşı klasik rehabilitasyon egsersizleri ile tedavi yıllardan beri kullanılmaktadır. Son yıllarda disfaji sorununa karşı yeni tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Bunlardan biri olan nöromüsküler elektrik stimülasyon (NMES) yönteminin baş boyun kanser cerrahisinden sonra gelişen disfajilerdeki etkinliğini egzersiz yöntemleri ile karşılaştıran literatür bilgisi oldukça kısıtlıdır. Çalışmamızın amacı, parsiyel larenjektomi sonrası yutma bozukluğu görülen hastalarda egzersiz rehabilitasyonu ile NMES sonuçlarını karşılaştırılarak, elektrik stimülasyon yönteminin disfaji tedavisindeki değerinin araştırılmasıdır. YÖNTEM Çalışmaya Haziran 2015-Nisan 2019 tarihleri arasında larenks karsinomu nedeni ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalında suprakrikoid larenjektomi ve krikohyoidoepiglotopeksi (SKL+KHEP), suprakrikoid larenjektomi ve krikohyoidopeksi (SKL+ KHP) veya supraglottik larenjektomi uygulanan, rutin malignite kontrolüne gelen ve Ege Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği Yutma Laboratuvarında disfaji nedeni ile takip edilen, çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar alınmıştır. Çalışmaya yukarıdaki kriterleri sağlayan 16 yutma egzersizi uygulanan, 16 NMES uygulanan hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, tedavi öncesi ve tedavi sonrası yutma testi verileri ve fleksibl fiberoptik endoskopik yutma çalışması (FEYÇ) bulguları dosya taraması ile elde edilmiştir. Bulgular Bu çalışmaya dahil edilen 32 hastanın 29'u erkek (%90.6), 3'ü (%9.4) kadın olup ortalama yaş 62.43± 6.44 olarak saptanmıştır. NMES uygulanan grupta yarı katı gıdaya ve sulu gıdaya disfaj, 3ml, 5 ml, 10 ml, 20 ml su, 5 ml, 10 ml, 20 ml nektar, yoğurt ve balık kraker ile aspirasyon ve penetrasyon, yoğurt ile rezidu, ortalama Eating Assessment Tool-10 (EAT -10) skoru ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) açısından tedavi sonrasında anlamlı iyileşme saptanmıştır. (p>0.05).Gruplar arası kıyaslamada tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlerde anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim Swallowing disorder after partial laryngectomy is very common condition. Swallowing disorder affects the quality of life and can cause serious complications. That is why it is important to carry out effective treatment. The aim of our study is to compare the effectiveness of exercise rehabilitation and neuromuscular electrical stimulation therapy in patients with partial laryngectomy. Method Between June 2015 and April 2019, supracricoid laryngectomy or supraglottic laryngectomy was performed in the Department of Ear Nose Throat Diseases due to laryngeal carcinoma, and was followed by routine malignancy control and followed by dysphagia in the Ege University Physiotherapy and Rehabilitation Swallowing Laboratory and met the criteria for inclusion to study and accepted to participate in the study were included in the study. A total of 32 patients who underwent 16 exercise therapy and 16 neuromuscular electrical stimulation were included in the study. Demographic data of patients and swallowing tests before and after treatment and findings of flexible fiberoptic endoscopic swallowing study were collected from medical records. Results Of the 32 patients included in this study, 29 were male (90.6) and 3 (9.4%) were female, with an average age of 62.43 ± 6.44. In the group with neuromuscular electrical stimulation, dysphagia to semi-solid food, aqueous food, aspiration and panetration with 3ml,5ml, 10ml, 20ml water, 5ml, 10ml, 20ml nectar, yogurt and fish crackers, residue with yoghurt, mean Eating Assessment Tool-10 score (EAT-10) and Beck Depression Score significant improvement was detected before and after treatment. (p0.05) Conclusion When the pre-treatment and post-treatment values were compared in the groups undergoing neuromuscular electrical stimulation therapy and exercise rehabilitation, the two treatment methods were not superior to each other. Although better results were obtained after treatment in patients in the group with neuromuscular electrical stimulation, studies with large patient series will be instructive.