Suprakrikoid parsiyel larenjektomi sonrası geç dönem fonksiyonel değerlendirme
Late functional evaluation after supracricoid partial laryngectomy
- Tez No: 248303
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RIFAT KARASALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Larenks kanseri için yapılan parsiyel cerrahide amaç, cerrahi rezeksiyonu tam ve onkolojikprensiplere göre yapmakla birlikte, aerodigestif kavşağın konuşma, solunum ve yutma işlevlerinin tamolarak sürdürülmesini sağlamaktır. Tüm bu işlevlerin yeterli bir şekilde yapılabilmesini sağlamakamacıyla uygulanan parsiyel larenjektomilerden biride SCPL teknikleridir. Amacımız suprakrikoidparsiyel larenjektomi sonrası, hastaların geç dönemde yaşam kalitesini etkileyen ses, solunumve yutma fonksiyonlarının, uygulanan cerrahi tekniğe göre ne ölçüde değiştiğini ortayaçıkarmaktır. Değerlendirmeye suprakrikoid parsiyel larenjektomi krikohyoidopeksili 26, suprakrikoidparsiyel larenjektomi krikohyoidoepiglottopeksili 9 olgu ile birlikte, kontrol grubu olarak 10 kişialınmıştır. Çalışmada Suprakrikoid parsiyel larenjektomi-krikohyoidopeksi ve suprakrikoidparsiyel larenjektomi- krikohyoidoepiglottopeksi yapılan olgularda en az 1 yıl sonra, akustik vealgısal ses analizi, aspirasyon, yutma ğüçlüğü, ses handikap indeksi, larengostroboskopikfarklılıkları değerlendirildi. Suprakrikoid parsiyel larenjektomi yapılan olguların geç dönemde sesile ilgili yetersizlikleri olmasına karşın, genel olarak olumlu fonksiyonel sonuçlar alınmıştır. Sonuçolarak Suprakrikoid parsiyel larenjektomi'nin yutma, konuşma ve solunum fonksiyonlarınınkorunabildiği ve yeterli fonksiyonel sonuçların alınabileceği bir cerrahi teknik olduğu kanısınavarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Partial surgery approach to cure laryngeal cancer aims complete resection consistentwith oncological principles, as well as protection of functions at aerodigestive junction, suchas speech, respiration and swallowing. Supracricoid partial laryngectomy is one of the partiallaryngectomy procedures designed to maintain adequate functionality. We intend to determinethe effects of voice, respiration and swallowing functions that effect life quality in the longterm, and how much they differ based on the chosen surgical procedure. We assessed 26patients with supracricoid partial laryngectomy with cricohyoidopexy, 9 patients withsupracricoid partial laryngectomy with cricohyoidoepiglottopexy and 10 healty individualswithin our research. All of the patients were evaluated with acoustic and perceptual voiceanalysis, aspiration, dysphagia, voice handicap index, laringostroboscopy one year aftersupracricoid partial laryngectomy with cricohyoidopexy or cricohyoidoepiglottopexy. Wefound that, even though patients suffered from disabilities related with voice, findings infuctional results in supracricoid partial laryngectomy patients were favorable. In conclusion,supracricoid partial laryngectomy is efficient to protect functions as swallowing, speech andrespiration and can maintain adequate functionality.