Post-truth siyasetin popülizm, kamusallık ve güven ekseninde incelenmesi
An inquiry into post-truth politics with regard to populism, publicness and trust
  1. Tez No: 683578
  2. Yazar: MEHMET BURAK ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu tezin temel gayesi, post-truth siyasetin özgünlüğünün ve sınırlılıklarının tartışmaya açılarak kapsamlı bir incelemeye tabi tutulmasıdır. Tezde esas olarak post-truth'un nevi şahsına münhasır özelliklerinin izi; iletişim araçlarının dijital dönüşümüyle eşgüdüm hâlinde kuvvetlenen bir güven, otorite ve kimlik krizine doğru sürülür. Bu bağlamda, bu tez post-truth kavramı ile kast edilenin kuramsal çerçevesini olgusal hakikat ile çizer. Söz konusu durumun olgusal hakikatin değersizleşerek ikinci plana itildiği ve asgari müşterek bir zemin olarak olgusal hakikate sıkı sıkıya bağlı olan ortak dünyanın tahribatıyla birlikte kimlik siyasetine cevaz veren bir mahiyette tezahür ettiği görüşü savunulur. Yalandan farklı olarak post-truth'un olgusal hakikat-yalan ikiliğinin kendisini karşısına aldığı ve böylelikle olgusal hakikatle beraber klasik anlamda yalanı da önemsizleştirdiği vurgulanır. Bu ayrıştırmaların devamında post-truth popülizm mefhumuna girilerek, iki kavram arasındaki ortaklıklardan müteşekkil yeni bir edimsel siyaset yapma biçiminin uzmanlık karşıtlığı, komploculuk, kutuplaştırma ve siyasal dilin sadeleşmesi gibi unsurlar üzerinden nasıl vücut bulduğu mülahaza edilir. Bunun akabindeki tartışmayı özellikle sosyal medya etkisi ile birlikte aleniliğin, hızın, özel alanın erozyonunun ve tezahüratçılığın karakterize ettiği post-truth kamusallık nosyonu oluşturur. Siyasal istişarenin olgusal hakikat temelinden koparak imkânsızlaşmasına eşlik eden etmenlerin masaya yatırıldığı bu bölümde, olgularla kanıları ayıran çizgilerin muğlaklaştığı ve ortak bir kaygı olarak kamunun tasfiye edildiği belirtilir. Kamusallık soruşturmasının ardından olgusal hakikatin değersizleşmesinin altında yatan ve kritik önemi haiz olan güven kavramına odaklanılır. Olgusal hakikatin kitleselleşmesini sağlayan kurumların otoritesindeki zedelenme ve buna bağlı olarak yayılan güvenmezliğin, insanları kişisel deneyime ya da grup aidiyetine dayanan güven ilişkileri geliştirmek durumunda bıraktığından söz edilir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly aims to discuss the novelty and limitations of the concept of post-truth by developing a comprehensive outlook. In this context, this thesis establishes the theoretical framework of post-truth with regard to factual truth. It is suggested that the situation at hand includes a decrease in the significance of factual truth and a damage inflicted upon the shared world which is closely related with factual truth as its minimal common ground. As distinct from lies, it is asserted that post-truth opposes the duality of factual truth and lie, trivializing not only factual truth but also classical lies. Following these distinctions, post-truth populism as a new performative style of politics based on notions such as anti-expertism, conspiracies, polarization and simplification of political discourse is put forward. The concept of post-truth publicness, which is characterized by publicity, speed, erosion of privacy and acclamation on social media constitutes the core of the next debate. It is argued that the distinction between facts and opinions gets blurry, and political deliberation's possibility increasingly evaporates due to the fall of the public as a common concern. Finally, the thesis focuses on the notion of trust as an underlying element of the decrease in the value of factual truth. It is claimed that the decline in the authority of institutions which establish factual truths as the playground for the plurality of opinions and the loss of public trust in such mechanisms, lead individuals to rely more on personal experience and group identity.