Serum copeptin düzeylerinin unstabil angina pektoris (USAP)'de klinik rolü ve kısa dönem prognozda değerliliğinin araştırılması
Investigation of the clinical role of serum copeptin level in unstable angina pectoris (USAP) and its validity in short term prognosis
- Tez No: 683579
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı acil servis (AS)'te Unstabil Angina Pektoris (USAP) düşünülen hastalarda, copeptin düzeyi ve HEART skorlama sisteminin birlikte kullanılmasının klinik özellikleri öngörmedeki değerliliğinin saptanmasıdır. Bu çalışmaya, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi AS'ine Eylül 2020 – Mart 2021 tarihleri arasında kardiyak tipte göğüs ağrısı ile başvuran ve USAP düşünülen erişkin hastalar (n=65) ve hastane çalışanlarından oluşan sağlıklı kontroller (n=45) dahil edilmiştir. Olguların %81.5'i erkekti, yaş ortalaması 51.17 ± 14.77 yıldı. Çalışmaya alınan olguların ortalama HEART skorları 3.51 ± 1.71 idi (%32.3'ü düşük, %36.9'u orta, %30.8'i yüksek risk grubu). Olguların %83.1'i taburcu edilirken, %16.9'una yatış önerildi/sevk edildi, %3'ü opere edildi, %47.7'si kardiyoloji bölümüne konsülte edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the value of the combined use of copeptin levels and HEART scoring system in predicting clinical features in patients who were thought to have Unstable Angina Pectoris (USAP) in the emergency department (ED). Adult patients who admitted to the ED of Bursa Uludag University Medical Faculty Hospital with cardiac chest pain between September 2020 and March 2021 were included as; USAP group (n=65) and healthy control group (n = 45) which consisted of the hospital staff. 81.5% of the cases were male and the mean age was 51.17 ± 14.77 years. The mean HEART scores of the subjects included in the study were 3.51 ± 1.71 (32.3% low risk, 36.9% moderate risk, 30.8% high risk). 83.1% of the cases were discharged, hospitalization was recommended/referred for 16.9%, 3% were operated and 47.7% of the cases were consulted to the cardiology department.