Kimlik kavramına ahlaki bir bakış: Ahlaki kimlik ölçeğinin geliştirilmesi ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi
A moral look at the concept of identity: Development of moral identity scale and investigation of psychometric properties
- Tez No: 683613
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma temel motivasyonunu ahlaki kimlik düzeyini tespit etmeye yönelik daha önce geliştirilen ölçeklerden farklı bir kuramsal temele dayanan duygu, düşünce ve davranış alt boyutlarıyla kapsayıcı bir ölçme aracına ihtiyaç duyulmasından almaktadır. Bu çalışmanın amacı yetişkin bireylerin ahlaki kimlik düzeylerini belirlemeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Araştırmanın çalışma grubunu 18-60 (xort=28,57; xss= 9,59) yaş aralığındaki yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Öncelikle amaca yönelik olarak ilgili literatür taraması yapılmış olup daha önce hazırlanan ölçekler incelenmiştir. Nihai ölçeğin uygulanacağını hedef kitleden konu ile ilgili alınan bilgiler içerik analizine tabi tutularak aday maddeler oluşturulmuştur. Hazırlanan 104 maddeden oluşan taslak maddeler uzmanlara yönelik hazırlanan özel form ile en az doktora düzeyinde eğitimini tamamlayan ve ahlak ile ilgili çalışmaları olan on iki uzmana gönderilerek tekrar düzenlenmiştir. Uzman görüşleri dikkate alınarak seçilen maddeler yeniden düzenlenmiştir. Oluşturulan taslak ölçek ile veri toplama işlemine geçilmiştir. Elde edilen veriler açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi aracılığıyla ölçeğin yapı geçerliği test etmek için kullanılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda toplam varyansın %61,413'ünü açıklayan duygu, düşünce ve davranış alt boyutları olmak üzere 3 alt boyuttan oluşan 25 maddelik bir ölçme aracı elde edilmiştir. Bu yapı doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarıyla uyumluluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main motivation of this research is the need for an inclusive measurement tool with sub-dimensions of emotion, thought and behavior, which is based on a different theoretical basis than previously developed scales to determine the level of moral identity. This study aims to develop a valid and reliable scale to determine the moral identity levels of adults. The study group of the research consists of adult individuals between the ages of 18-60 (xm=28.57; xsd=9.59). First of all, the relevant literature was searched for the purpose and the previously prepared scales were examined. The information received from the target audience, on which the final scale will be applied, was subjected to content analysis, and candidate items were created. Draft items consisting of 104 items were sent to twelve experts who completed at least doctoral education and had studied on ethics, with a special form prepared for experts, and were rearranged. The selected items were rearranged based on expert opinions. The data collection process was started with the draft scale created. The data obtained were used to test the construct validity of the scale through exploratory and confirmatory factor analysis. As a result of the exploratory factor analysis, a 25-item measurement tool consisting of 3 sub-dimensions, emotion, thought and behavior sub-dimensions, which explains 61,413% of the total variance, was obtained. This structure was consistent with the confirmatory factor analysis results.