Çöliak ön tanılı çocuklarda gliadin ve doku transglutaminaz antikorlarının araştırılması
Investigation of gliadin and tissue transglutaminase antibodies in children with celiac preliminary diagnosis
- Tez No: 683639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN GÜDÜCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalısmada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arastırma ve Uygulama Hastanesi Pediatri polikliniklerinebasvuran ve Çöliak ön tanısı alan 202 kız ve 218 erkek toplam 420 hastaya ait serum örneklerinde antigliadin(AGA) ve doku transglutaminaz (tTg) testleri çalısıldı. Hastaların %26 (109)'unda AGA IgG,%14 (57)'sinde AGA IgA, %26 (118)'nde tTg-G ve %19 (79)'unda tTg-A pozitif olarak belirlendi. AGAIgG, AGA IgA, tTg-G ve tTg-A testleri Elisa yöntemleri ile çalısıldı. Çalısmaya dâhil edilen erkek çocukhastalardan %23 (50)'sinde AGA IgG, %12 (27)'sinde AGA IgA, %27 (58)'sinde tTg-G ve %20(44)'ünde tTg IgA pozitif olduğu tespit edildi. Kız çocuk hastalardan %29 (59)'unda AGA IgG, %15(30)'unda AGA IgA, %30 (60)'ında tTg-G ve %17 (35)'inde tTg IgA pozitif olduğu tespit edildi. Ayrıcaçocuk hastaları yas aralıklarına göre gruplandırdığımızda %51 (216)'sının 0-2 yas aralığında olduğu tespitedildi. Sonuç olarak yukarıda bahsedilen AGA ve tTg antikorlarının pozitiflik oranlarıdeğerlendirildiğinde kız hastaların erkek hastalara oranla daha yüksek pozitiflik oranına sahip olduğusonucuna varıldı. Elde ettiğimiz tüm veriler ve yapılan literatür arastırmaları çöliak ön tanısı almıshastalarda AGA ve tTg antikorlarının önemini birkez daha ortaya koymaktadır. Çalısmalarda seçilenhasta gruplarının AGA ve tTg antikor pozitifliği oranlarını etkileyebileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, AGA and tTg tests in serum samples of 420patients - 202 women and 218 men ? with the diagnosis of Celiac, who applied to the departments ofpediatric clinics in YYU Resarch and Application Hospital, were studied. AGA IgG was positivelydetected on 26% (109) of the patients, AGA IgA on 14% (57), tTg IgG on 26% (118) and tTg IgA on19% (79). AGA IgG, AGA IgA, tTg IgG ve tTg IgA tests were studied with ELISA method. Malechildren patients included in the study were found of to be positive 29% (59) patients of IgG AGA, 12%(27) patients of IgA AGA, 27% (58) patients of IgG tTg and 20% (44) patients of IgA tTg. Girl childrenpatients included in the study were found of to be positive 23% (50) patients of IgG AGA, 15% (30)patients of IgA AGA, 30% (60) patients of IgG tTg and 17% (35) patients of IgA tTg. Also child patientsclassified according to their age ranges of 51% (216) were found to be in the range 0-2 years. As a resultthe above-mentioned rates of AGA and tTg positivity were evaluated female patients than male patientswith a high positive ratio was concluded that. We have obtained all the data and the literature researchreveals the importance of the front once again AGA and tTg antibodies in patients preliminary diagnosiswith Celiac disease. Selected patient groups in studies, rates of positive affect should be noted that studiesof antibodies to AGA and tTg.