Liyofilize edilmiş sığır kıkırdak xenogrefti ile sıçan sırtında insan burnu deneysel modeli oluşturulması
Creation of experimental human nose model with lyophilized and decellularized bovine cartilage xenograft
  1. Tez No: 683650
  2. Yazar: CAN İLKER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞAHİN ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Plastic and Reconstructive Surgery, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yaptığımız deneysel rinoplasti ve rekonstrüktif burun cerrahisi model çalışmasında özellikle burun cerrahisi yapmaya yeni başlamış cerrahlar için anatomiyi daha rahat anlama, nasal dinamikleri öğrenme açısından faydalı olacağını düşünmekteyiz. Literatürde eğitim amaçlı yapılan burun modelleri mevcut. Bu modellerde silikon malzeme, domuz burun kıkırdağı, tavşan burun kıkırdağı kullanılmıştır. Biz çalışmamızda sığır kıkırdağı kullanarak rat sırtına koyduğumuz için cilde olan yansımaları ve cilde olan etkisini daha net gözlemleyebildiğimizi düşünüyoruz. Günümüzde estetik ve rekonstrüktif burun cerrahisini öğrenmek için en sık kullanılan yöntem intraoperatif gözlemdir. Özellikle estetik burun cerrahisinde hata marjı oldukça düşüktür. Yapılacak küçük bir hata sonucu direk etkileyebilmektedir. Bu nedenle direk hasta üzerinde yeni yöntemler denemek geri dönüşsüz hatalara neden olabilmektedir. Bu hataları en aza indirmek, yeni yöntemler denemek için oluşturduğumuz burun modeli idealdir. Özellikle rinoplastide sütür teknikleri pratiği yaparak el becerisini geliştirmek için bu model kullanılabilir. Bunun yanında kıkırdak xenogrefti kullanarak oluşturduğumuz model, xenogreft kullanımı ile ilgili çalışmalarda yol gösterici olabileceğini düşünmekteyiz. Özellikle sekonder rinoplasti ameliyatlarındaki ek kıkırdak ihtiyacının karşılanması yönünde çalışmalar buna örnek olarak gösterilebilir. Bu modelin diğer burun cerrahisi öğrenme yöntemlerine alternatif olarak akılma tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
We claim that our experimental rhinoplasty and reconstructive nose surgery model study will be useful for understanding the anatomy more easily and learning nasal dynamics, especially for new surgeons who are doing nose surgery. Nose models that are created for educational purposes are available in the literature. Silicone material, pig nose cartilage, and rabbit nose cartilage are used in these models. In our study, we use bovine gristle to put on the back of the rat, so we think we can see the reflection and the effect on the skin more clearly. The most commonly used method to learn aesthetic and reconstructive nose surgery today is intraoperative observation. Especially in esthetic nose surgery, the margin of error is very low. A small error to be made can directly affect the end result. Therefore, testing new methods directly on the patient can lead to irreversible complications. The nose model we created is ideal to try the new methods to minimize mistakes. This model can be used to improve hand skill, especially by practicing rhinoplastide suture techniques. Besides, we think that the model we have created using cartilage xenograft can be a guide for studies on the use of xenografts. The studies to supply extra cartilage in secondary rhinoplasty surgery are a particular example for this. This model should be considered as an alternative to other nose surgery learning methods