Gelişmiş özellikleri olan sinir kılavuzlarının 3B basımı
3D printing of nerve guides with enhanced properties
- Tez No: 683659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN TAHMASEBIFAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doku Mühendisliği Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Doku Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu yüksek lisans tez çalışmasında, periferik sinir yaralanmalarının tamiri ve tedavisi için klasik cerrahi yöntemlere alternatif olabilecek, gelişmiş elektrokimyasal mekanik özellikleri olan yapay sinir kılavuzu tasarımı ve üretimi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 3B yazıcı ile PLLA polimeri kullanılarak sinir tüpleri basılmış, jelatin/PEDOT:PSS polimer karışımı kullanılarak elektroeğirme ile üretilen fibröz membran PLLA tüpler üzerine sarılmıştır. Daha sonra in vitro hücre çalışmaları yapılmıştır. Jelatin, hücre canlılığı için tercih edilmiştir. PEDOT:PSS, elektrik iletken polimer olarak tercih edilmiştir. Bulgular: 3B basım için optimum mekanik basınç 75 PSİ, termoplastik başlık sıcaklığı 170°C, birincil tabaka baskı hızı 45 (mm/sn) ve ikinci tabakalar için 7 (mm/sn) olarak belirlenmiştir. Elektroeğirme için ideal akış hızı 500 µl/h, tabla ile şırınga arası uzaklık 10 cm ve voltaj 20-30 kV olarak seçilmiştir. PBS içinde bozunma testleri sonucunda, 24 saatlik çapraz bağlamanın yeterli olmadığı, ancak 72 saat boyunca çapraz bağlanan örneklerde 3 saat sonunda %1'den daha az bozunma olduğu görülmüştür. Sinir tüplerinde en yüksek iletkenlik %40 jelatin ve %1 PEDOT:PSS ile oluşan yapıda gözlemlenmiştir. Sonuç: Fiberlerin homojen morfolojiye sahip olduğu görülmüş ve yapıda boncuk oluşması gözlemlenmemiştir. Fiberlerin morfolojisi çapraz bağlanma işleminden sonra düzgündür. 72 saatlik çapraz bağlama işlemi uygun bir bozunma yüzdesi sağlamıştır. Sinir doku mühendisliğinde önemli olan iletkenliği sağlamak için PEDOT:PSS polimerinin güçlü bir aday olduğu gösterilmiştir. İletkenliği arttırarak daha düşük voltajlarda üretime imkan vermiştir. Hücre yayılımı ve canlılığını arttırmıştır, PEDOT: PSS polimerinin %1 orana kadar toksik olmadığı böylece gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this master's thesis, it is aimed to design and manufacture an artificial nerve guide with advanced electrochemical mechanical properties, which can be an alternative to classical surgical methods for the repair and treatment of peripheral nerve injuries. Materials and Methods: Nerve conduits were printed using PLLA polymer with 3D printer, the fibrous membrane produced by electrospinning using a gelatin/PEDOT: PSS polymer mixture was wrapped on PLLA tubes. Later, in vitro cell studies were conducted. Gelatin is preferred for cell viability. PEDOT:PSS polymer is preferred as an electrically conductive polymer. Results: The optimum mechanical pressure for 3D printing is 75 PSI, thermoplastic head temperature 170°C, primary layer printing speed 45 (mm/sec) and 7(mm/sec) for second layers. For electrospinning of gelatin solutions, voltage of 30 kV was chosen as 20 kV with the addition of PEDOT:PSS. As a result of the degradation tests in PBS, there was less than 1% degradation after 3 hours in samples that were crosslinked for 72 hours. The highest conductivity was observed in the structure formed by 40% gelatin and 1% PEDOT:PSS. Conclusion: Fibers had homogeneous morphology and no bead formation was observed. The 72 hours of crosslinking provided a suitable percentage of degradation. The PEDOT:PSS polymer has been shown to be a strong candidate to provide conductivity. It has increased cell invasion and viability, thus demonstrating that the PEDOT:PSS polymer is non-toxic up to 1%.