Safir alttaş üzerine Si katkılı aın ince filmlerin epitaksiyel büyütülmesi ve yapısal karakterizasyonu
Epitaxial growth and structural characterization of Si dopedain thin films on sapphire substrate
- Tez No: 683674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, üniversitemiz bünyesinde bulunan Nanoteknoloji Laboratuvarı' ndaki Metal Organik Buhar Faz Epitaksi (MOVPE) sistemi ile safir alttaş üzerine AlN epitaksiyel tek kristal ince filmleri büyütülmüş ve detaylı karakterizasyonları yapılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında katkısız AlN ince filmlerin çekirdeklenme tabakası sıcaklık optimizasyonu yapılmış ardından n-AlN katkılama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Büyütülen epitaksiyel ince filmlerin Rigaku SmartLab x-ışını kırınımı (XRD) cihazı ile kristal yapıları analiz edilmiştir. Ayrıca ince filmlerin atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ve Cary 5000 UV-VIS-NIR Spektrofotometre Sistemi ile yapısal ve optik karakterizasyonları incelenmiştir. Yapılan karakterizasyon çalışmaları sonucunda kristal kalitesinin, katkılama atomu Si' nin miktarına, reaktöre gönderilme sırasına ve akış miktarına bağlı olarak etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, AlN epitaxial single crystal thin films were grown on sapphire substrate with the Metal Organic Vapor Phase Epitaxy (MOVPE) system in the Nanotechnology Laboratory of our university and detailed characterizations were made. In the first stage of the study, nucleation layer temperature optimization of undoped AlN thin films was made, and then n-AlN doping studies were carried out. The crystal structures of the grown epitaxial thin films were analyzed with the Rigaku SmartLab x-ray diffraction (XRD) device. In addition, structural and optical characterizations of thin films were investigated with atomic force microscopy (AFM) and Cary 5000 UV-VIS-NIR Spectrophotometer System. As a result of the characterization studies, it was observed that the crystal quality was affected depending on the amount of doping atom Si, the order in which it was sent to the reactor and the amount of flow.