Farklı geometrilerdeki mikro kanatçık ısı emicili anakart işlemci modelinin soğutulmasının sayısal analizi
Numerical analysis of micro pin fin heat sink cooling with different shapes on the mainboard of CPU
- Tez No: 683676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOGAN ENGİN ALNAK, DR. FERHAT KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz bilgisayarlarının etkili hızlarda çok fazla bilgi aktarımı yapması yüksek ısı yoğunluklarına neden olmaktadır. Bu ısı yoğunlukları bilgisayar işlemcisinin sıcaklığını arttırıp tutarlılığının bozulmasına ve performansının düşmesine sebep olmaktadır. Sunulan tez kapsamında, oluşturulan modellerde ısı kaynağının üzerine yerleştirilen daire, kare ve üçgen kanatçıkların ısı transfer performansları 500 ≤Re≤ 10000 aralığında incelenmiştir. Isı kaynağının alt yüzeyine sabit 2000W/m^2 ısı akısı uygulanmıştır. Çalışma akışkanı olarak kullanılan havanın sisteme giriş sıcaklığı 300 K, çıkış sınır şartı olarak ise atmosferik basınç kabul edilmiştir. Çözümler Ansys Fluent programı ile yapılmıştır. Çalışma boyunca kanatçıksız, daire kanatçıklı, kare kanatçıklı ve üçgen kanatçıklı 4 modelin 7 farklı Reynolds sayısında; Nusselt sayıları, sıcaklık dağılımları, basınç düşüşleri, sürtünme faktörü ve termal performans faktörü değerleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. Sonuç olarak modellerin ısı transferi bakımından en iyi çalışma aralığı Re=5000 ile Re=6500 aralığında olduğu anlaşılmıştır. Re=5000 değerinde daire kanatçıklı modelin termal performans faktörü olan PEC sayısı, kare ve üçgen kanatçıklı modellerin PEC sayılarına göre sırası ile %17,96 ve %18,30 daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that today's computers transfer too much information at effectice speeds causes high heat densities. These heat densitites increase of the temperature of the computer processor and it's cause consistancy and decrease of performance. Within the scope of the thesis presented, in the models created the heat transfer of the models created of circle, square and triangular fins placed above the heat source were examinated in the range of 500 ≤Re≤ 10000. Uniform wall heat flux of 2000W/m^2 is were imposed on the bottom surface of the heat source. The inlet temperature of the air used as the working fluid into the system is 300 K, atmospheric pressure was accepted as the outlet boundary condition. Solutions were made with Ansys Fluent program. Throughout the study, 7 different Reynolds numbers of 4 models; without pin fin model, circular pin fin model, square pin fin model and triangular pin fin model, Nusselt numbers, temperature distributions, pressure drops, friction factors and thermal Performance factor values were examined and analyzed. As a result, it has been understood thar the best working range of the models in terms of heat transfer is between Re=5000 and Re=6500. PEC number, which is the thermal Performance factor of the circular fin model with Re=5000, according to the PEC numbers of square and triangular fin models, it was 17,96% and 18,30% higher, respectively.