Tünel ve LED fototerapi alan bebeklere uygulanan küvet banyonun bebeğin cildi ve bilirubin düzeyine etkisi
Effect of tube bathing on skin and bilirubin levels in infants undergoing tunnel and LED of phototherapy
  1. Tez No: 683683
  2. Yazar: SERAP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, Tünel ve LED fototerapi alan bebeklere uygulanan küvet banyonun bebeğin cildi ve bilirubin düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile Kilis Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) Kasım 2019-Eylül 2020 tarihlerinde hiperbilirubinemi tanısı ile yatan term bebekler oluşturdu. Örneklemini ise güç analizi sonucu oluşturulan ve vaka seçim kriterlerine uyan toplam 140 bebek oluşturdu. Her bir gruba (Tünel Grubu=deney ve kontrol; LED Grubu=deney ve kontrol) 35'er bebek randomize olarak atandı. Deney gruplarındaki bebeklere fototerapi başladıktan sonra 6. ve 12. saatlerde daldırma küvet banyo yaptırıldı. Kontrol grubundaki bebeklere ise servisin rutin bakımları yapıldı. Veriler“Bilgi ve Kayıt Formu”,“Yenidoğan Cilt Risk Değerlendirme Ölçeği”ve“Yenidoğan Cilt Durum Skoru”ile toplandı. Total serum bilirubin değerleri hasta dosyalarından elde edildi. Verilerin karşılaştırılmasında One-way ANOVA, Kruskal-Wallis test, Mann Whitney U test, Wilcoxon Sign Rank test, Friedman test ve cohen kappa analizi kullanıldı. Tüm gruplarda, 24 saatlik Total Serum Bilirubin (TSB) düzeylerindeki düşüş farkları karşılaştırıldığında; gruplar arasında istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı farklılık olduğu saptandı (p˂ .001). Özellikle bilirubinin en çok sırasıyla; LED-banyo, Tünel-banyo, Tünel-kontrol ve LED-kontrol grubunda düştüğü yani banyo yaptırılan gruplardaki TSB düşüşünün daha etkili olduğu görüldü. Banyo yaptırılan gruplarda cilt bütünlüğü ve nem dengesinin kontrol gruplarına göre daha iyi olduğu, cilt durumunun en iyi Tünel-deney grubunda, en kötü ise Tünel-kontrol grubunda olduğu saptandı (p˂ .001). Yenidoğan total serum bilirubin düzeyinin düşürülmesinde ve cilt bütünlüğü ve nem dengesinin korunmasında daldırma şeklindeki küvet banyonun uygulanması önerilir. Bu çalışma, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmiştir. Proje No: 120S732
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled study to determine effect of tube bathing on skin and bilirubin levels in infants undergoing tunnel and LED of phototherapy. The population of the study consisted of term babies with the diagnosis of hyperbilirubinemia in Gaziantep Cengiz Gökçek Maternity and Pediatrics Hospital and Kilis State Hospital Neonatal Intensive Care Units (NICU) among November 2019-September 2020. The sample size was composed of a total of 140 babies, which were determined according to Power Analysis and met the case selection criteria. Accordingly, Thirty-five babies were randomly assigned to each group (Tunnel Group = experiment and control; LED Group = experiment and control). The babies in the experimental groups were given a tube bath at 6 and 12 hours after phototherapy started. On the other hand, the babies in the control groups were given routine cares in the units. Data were gathered 'Information and Registration Form', Neonatal Skin Risk Assessment Scale (NSRAS) and Neonatal Skin Condition Score (NSCS). Total serum bilirubin values obtained from patient files. Comparisons of the data were used One-way ANOVA, Kruskal-Wallis test, Mann Whitney U test, Wilcoxon Sign Rank test, Friedman test and Cohen's Kappa analysis. When differences regarding decrease in 24-hour total serum bilirubin (TSB) levels were compared in all relevant experimental groups, statistically differences were observed (p˂ .001). In particular, the levels of bilirubin were listed as LED-trial, Tunnel-trial, Tunnel-control and LED-control, respectively. It is worthy to utter herein that the decline in TSB was more notable in bathing groups. Skin integrity and moisture balance were better in bathing groups than control groups, the best was in the Tunnel-experimental group and the worst was in the Tunnel-control group (p˂ .001).Tube bath is suggested that decreasing total serum bilirubin level and maintaining skin integrity and moisture balance. The present work was supported by The Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBİTAK) with Project No: 120S732