Early and delayed effects of omega 3 poly unsaturated fatty acids on peripheral nerve regeneration
Omega 3 poliansatüre yağ asitlerinin periferik sinir yenilenmesi üzerine erken ve gecikmiş etkileri
  1. Tez No: 683728
  2. Yazar: OMER MUSA MOHAMED MUSA OMER MUSA MOHAMED MUSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN, PROF. DR. BERRİN ZÜHAL ALTUNKAYNAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Siyatik sinir yaralanması sonrası kullanılan omega 3'ün (EPA% 10-15, DHA% 8-15) periferik sinir rejenerasyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmek için 54 adet erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Hayvanlar, her biri altı sıçandan oluşan dokuz gruba ayrıldı. Bütün tedavi uygulanan gruplar için, kullanılan omega 3 dozu 300 mg / kg / gün idi. Kontrol (Cont) grubundaki sıçanlara hiçbir tedavi uygulanmadı. Kısa süreli ezilme yaralanması grubuna (C5S) ait sıçanların sağ siyatik sinirleri, beş saniye süreyle ezilme yaralanmasına maruz bırakıldı. Beş saniye ezilme yaralanması + erken omega 3 grubundaki (PE5SW3) sıçanlara, ezilme yaralanması uygulanmadan 15 gün önce omega 3 verildi. Beş saniyelik ezilme yaralanması + erken omega 3 (E5SW3) grubundaki sıçanlara, yaralanmadan hemen sonra 21 gün boyunca omega 3 verildi. Beş saniye ezilme yaralanması + gecikmiş omega 3 (D5SW3) grubundaki sıçanlara 15 günlük yaralanma uygulamasından sonra 21 gün boyunca omega 3 verildi. Altmış saniyelik ezilme yaralanması grubundaki (C60S) sıçanların sağ siyatik sinirleri, 60 saniye boyunca ezilme hasarına maruz bırakıldı. Altmış saniye ezilme yaralanması + erken omega 3 (PE60SW3) sıçanlara, ezilme yaralanmasından önceki gün başlayarak 60 saniye süreyle, yaralanmadan sonraki 21 gün boyunca omega 3 verildi. Altmış saniye ezilme yaralanması + erken omega 3 grubundaki (E60SW3) sıçanlara, ezilme anından başlayarak, yaralanmadan hemen sonra 21 gün boyunca omega 3 verildi. Ezilme yaralanmasından 15 gün sonra başlanarak 60 saniye olacak şekilde, altmış saniye ezilme yaralanması + gecikmiş omega 3 grubundaki (D60SW3) sıçanlara 21 gün boyunca 300 mg/kg/gün dozunda omega 3 verilmiştir.Siyatik sinir rejenerasyonunu ve fonksiyonunu değerlendirmek için stereolojik analizler, fonksiyonel ve mikroskobik değerlendirmeler kullanıldı. C60S'deki toplam akson sayısının PE60SW3, E60SW3 ve D60SW3'e göre önemli ölçüde daha yüksek olduğu bulundu. PE60SW3, E60SW3, D60SW3 gruplarının miyelin kılıf kalınlıkları, C60S grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı artış gözlendi. D60SW3 grubunun aksonal alanı, C60S'den önemli ölçüde daha yüksekti. Fonksiyonel değerlendirme sonucunda, herhangi bir gelişme saptanmamış, amplitüd ve latansın elektrofizyolojik değerlendirmesi omega 3'ün herhangi bir etkisini göstermemiş ve elektron mikroskobisi incelemesi sonucunda inflammatuar hücrelerde ve rejenerasyon özelliklerinde artış gözlenmiştir. Omega-3 yağ asitlerinin ezilme yaralanması sonrası periferik sinirlerin yenilenmesine olumlu etkileri nicel ve nitel yöntemlerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
To evaluate the effects of omega 3 (EPA 10-15%, DHA 8-15%) used after sciatic nerve injury on peripheral nerve regeneration, 54 male Wistar albino rats were used. Animals were divided into nine groups, each consisting of six rats. The dose of omega 3 that was used is 300 mg/kg/day for all treated groups. No treatment was applied to the rats in the control (Cont) group. The right sciatic nerves of the rats belonging to the short-term crush injury group (C5S) were subjected to crush injury for five seconds. The rats in the five seconds crush injury + early omega 3 group (PE5SW3) were given omega 3 days before the crush injury was applied. The rats in the five seconds crush injury + early omega 3 (E5SW3) group were given omega 3 for 21 days after immediate injury. The rats in the five seconds crush injury + delayed omega 3 (D5SW3) group were given omega 3 for 21 days after 15 days of injury application. The right sciatic nerves of rats in the sixty seconds crush injury group (C60S) were subjected to crush damage for 60 seconds. Sixty seconds crush injury + early omega 3 (PE60SW3) rats were given omega 3 for 21 days after the injury, starting the day before the crush injury was applied for 60 sec. The rats in sixty seconds crush injury + early omega 3 group (E60SW3) were given omega 3 at a for 21 days after immediately of injury, starting from the moment of crush injury. The rats in sixty seconds crush injury + delayed omega 3 group (D60SW3) were given omega 3 for 21 days after the injury, starting 15 days after the crush injury for 60 sec. Stereological analysis, functional and microscopic evaluations were used to evaluate the sciatic nerve regeneration and function. It was found that the total number of axons in the C60S was significantly higher compared to the PE60SW3, E60SW3, and D60SW3. When the myelin sheath thickness of PE60SW3, E60SW3, D60SW3 groups was compared to the C60S group, a significant increase was observed. The axonal area of D60SW3 group was significantly higher than the C60S. Based on functional assessment, no improvement was found; electrophysiological examination of both and amplitude and latency showed no effects of omega 3, light and electron microscopic assessment showed an increase in inflammatory cells and features of regenerations. Positive effects of omega-3 fatty acids on the regeneration of peripheral nerves after crush injury were found by means of quantitative and qualitative methods.