Dentofasiyal deformite cerrahisinde nazolakrimal kanaldaki değişimlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif analizi
Retrospective analysis of changes in nasolacrimal canal with cone beam computerized tomography in dentofacial deformity surgery
- Tez No: 683727
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SANCAR ATAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ortognatik cerrahi dentofasiyal anomaliye sahip, gelişim dönemini tamamlamış ya da tamamlanmakta olan hastalarda Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ve Ortodonti uzmanlıklarının iş birliğiyle uygulanan prosedürlerdir. Ortognatik cerrahide dentofasiyal deformiteleri düzeltmek için birçok temel teknik ve bunların modifikasyonları kullanılmaktadır. Günümüzde en sık uygulanan ortognatik cerrahi yaklaşımları maksilla için Le Fort I osteotomisi, mandibula için ise bilateral sagital split ramus osteotomisidir. Maksiller Le Fort I osteotomisi sırasında birçok anatomik yapının yeri değişmektedir. Bunlardan cerrahi sahaya komşuluk eden nazolakrimal kanal, cerrahi operasyon sırasında kesi hattını oluştururken ve vida-plakların konumlanması sırasında azami özen gösterilmesi gereken bir anatomik yapıdır. Bu amaçla çalışmada büyüme ve gelişimini tamamlamış, Le Fort I operasyonu geçiren 50 hastanın konik ışınlı bilgisayarlı tomografileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bu hastaların preoperatif ve postoperatif konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde nazolakrimal kanalın en dar çapı, en geniş çapı ve boyu ölçülmüştür. Cerrahi planlaması yapılırken operasyon sonrası hastalarda nazolakrimal kanalın daralacağı ve kısalacağı göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Bu ölçümler doğrultusunda çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar preoperatif konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinin detaylı incelenmesi ile postoperatif oluşabilecek birçok komplikasyondan da kaçınılabileceği görüşünü ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery is a procedure applied in cooperation with Oral and Maxillofacial Surgery and Orthodontics specialities in patients with dentofacial anomalies who have completing their developmental period. The most commonly used orthognathic surgical approaches today are Le Fort I osteotomy for the maxilla and bilateral sagittal split ramus osteotomy for the mandible. During the maxillary Le Fort I osteotomy, the location of many anatomical structures' changes. Of these, the nasolacrimal canal, which is adjacent to the surgical field, is an anatomical structure that requires utmost care during the surgical operation while forming the incision line and positioning the screws-plates. For this purpose, cone beam computed tomography of 50 patients who completed their growth and development and underwent Le Fort I operation were retrospectively analysed. In the preoperative and postoperative cone-beam computed tomography images of these patients, the narrowest diameter, widest diameter and length of the nasolacrimal canal were measured. While planning the surgery, it should be taken into consideration that the nasolacrimal canal will narrow and shorten after the operation. In line with these measurements, the results we obtained in our study revealed the opinion that many postoperative complications can be avoided by examining the preoperative cone beam computed tomography images in detail.