Obez bireylerde erken ve geç zaman kısıtlı beslenme ile ağırlık kaybının metabolik sendrom ve kardiyovasküler risk üzerine etkisi
The effect of early and delayed time-restricted feeding on weight loss, metabolic syndrome, and cardiovascular risk in obese individuals
  1. Tez No: 951033
  2. Yazar: MAKBULE ERÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu randomize kontrollü çalışma obez yetişkin kadın bireylere 8 hafta süre ile uygulanan erken zaman kısıtlı, geç zaman kısıtlı ve serbest zamanlı diyet müdahalesinin antropometrik ölçümler, vücut kompozisyonu, metabolik sendrom ve kardiyovasküler risk üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya beden kütle indeksleri 30 kg/m2 ve üzerinde olan, yaşları 20-49 yıl aralığında olan 36 kadın birey dahil edilmiştir. Bireyler erken zaman kısıtlı beslenme (EZKB) (n:12), geç zaman kısıtlı beslenme (GZKB) (n:12) ve kontrol grubu (n:12) olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Tüm bireylerin toplam enerji harcaması hesaplanmış ve bulunan değer üzerinden %25 enerji kısıtlaması yapılarak tıbbi beslenme tedavisi planlanmıştır. Bireylerin sosyodemografik özellikleri, genel sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıklarını değerlendirmek için anket formu uygulanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri ve fiziksel aktivite kaydı araştırmacı tarafından alınmış, vücut bileşimleri belirlenmiş ve biyokimyasal bulguları değerlendirilmiştir. Bireylere Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Sabahcıl-Akşamcıl ve Diyet Memnuniyet Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 35.05±0.56 yıl olarak bulunmuştur. Çalışma sonunda her grupta anlamlı bir vücut ağırlığı kaybı yaşanmıştır (p˂0.05). EZKB grubundaki ağırlık kaybı diğer gruplara göre daha fazla olmuş ve bu fark gruplar arasında anlamlı bulunmuştur (EZKB: -5.1±0.1 kg) (p˂0.05). Beden kütle indeksi, bel çevresi, bel/boy oranı ve vücut yağ kütlesi değerleri her üç grup içinde anlamlı olarak azalmıştır (p˂0.05). Bu azalmalar gruplar arasında başlangıca göre önemli bulunmamıştır (p˃0.05). EZKB grubunda serum total kolesterol ve serum LDL-K (düşük yoğunluklu lipoprotein-kolesterol) düzeyleri ve total kolesterol/HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) oranı, GZKB grubunda ise trigliserit düzeyleri anlamlı olarak düşüş göstermiştir (p˂0.05). Diastolik kan basıncı EZKB ve GZKB grubunda anlamlı olarak düşüş göstermiştir (p˂0.05). Bireylerin PUKİ puanları EZKB ve kontrol grubunda anlamlı olarak düşüş göstermiştir (p˂0.05). Diyet Memnuniyet Ölçeği puanı en yüksek kontrol grubunda (36.2±4.93), en düşük ise EZKB grubunda (26.25±5.42) bulunmuştur (p˂0.05). Bu çalışmanın sonuçları erken zaman kısıtlı beslenmenin ağırlık kaybı ve kardiyovasküler parametreleri iyileştirmede etkili olabileceğini göstermekte ayrıca bu programların bireye özgü uygulanabilir olup olmadığının değerlendirilmesinin de önemli olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study was designed to determine the effects of an 8-week dietary intervention involving early time-restricted feeding (eTRF), delayed time-restricted feeding (dTRF), and unrestricted feeding schedules on anthropometric measurements, body composition, metabolic syndrome, and cardiovascular risk factors in obese adult women. A total of 36 female participants aged between 20 and 49 years with body mass index (BMI) values ranging from 30 to 35 kg/m² were included in the study. Participants were divided into three groups: the eTRF group (n=12), the dTRF group (n=12), and the control group (n=12). A one-day physical activity log was used to assess the participants' physical activity levels. Total energy expenditure was calculated for all participants, and a 25% energy restriction was applied to design individualized medical nutrition therapy. Anthropometric measurements and physical activity records of the individuals were obtained by the researcher, body compositions were determined, and biochemical findings were evaluated. The Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Morningness-Eveningness Questionnaire, and Diet Satisfaction Scale were administered to the participants. The mean age of the individuals participating in the study was found to be 35.05±0.56 years. At the end of the study, significant weight loss was observed in all groups (p0.05).