Öz beyan performans bilgisinin kamu hizmeti kullanıcılarının güvenilmeye değerlik algısı üzerindeki etkisi: Deneysel bir araştırma
Effects of self proclaimed performance information on the perceived trustworthiness from the perspective of service users: A survey experiment
  1. Tez No: 683758
  2. Yazar: AYBERK SONER KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ KARKIN, YRD. DOÇ. DR. SERKAN DOLMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Davranışsal kamu yönetimi son yıllarda kamu yönetiminin içinden türemiş yeni bir yaklaşım biçimidir. Kendi alt alanını oluşturma aşamasındadır. Davranışsal kamu yönetimin en çok ilgilendiği konulardan bir tanesi ise performans bilgisi olmuştur. Performans hareketleri son yüzyılda her zaman var olmuş olsalar da en çok Yeni Kamu İşletmeciliği'nin etkisiyle kamu yönetimin bütün alanlarına belki de kalıcı bir şekilde yayılmıştır. Hesap verebilirliğin çağdaş toplumun yaralarına merhem olacağı savunulmuştur. Bazı ülkelerde hesap verebilirlik fazlası varken büyük bir çoğunlukta hesap verebilirlik açığı mevcuttur. Bu durum ağbağ yönetişiminin gelişimi ile daha da derinleşmiştir. Çoğu durumda kamu yöneticileri, inisiyatifi ellerine alarak performans bilgilerini öz beyan şekilde deklare etmektedirler. Öz beyan performans bilgisinin hizmet kullanıcıları üzerindeki etkisini anlamak için bir anket deneyi yapılmıştır. Deneysel işlem olarak tarihsel karşılaştırma ve sosyal karşılaştırma referans noktaları kullanılmıştır. Sonuçlara göre öz beyan performans bilgisinin algılanan yansızlık aracılığıyla algılanan güvenilmeye değerlik üzerinde dolaylı etkisi tespit edilmiştir. Ancak bu dolaylı etki tarihsel karşılaştırmalarda dijital bölünme, sosyal karşılaştırmalarda da ön tutum tarafından modere edilmiştir. Sonuç olarak bütün modellerde öz beyan performans bilgisinin doğrudan etkisine rastlanırken, bir de bu etkinin tersi yönünde modere edilmiş algılanan yansızlık aracığı ile dolaylı bir etkiye rastlanmıştır. Performans bilgisinin hizmet kullanıcılarının deneyimlerinin çok tersinde olmadığı büyük bir zarara yol açmayacağına yönelik bir sonuç bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Behavioral public administration is a new approach for the field of public administration. It is progressing towards being one of the main subfields. Behavioral public administration has been widely concerned with practical topics like the effects of performance information, which is the main concern of this paper. Even though performance movements are as old as public administration, new public management was the most effective at infusing performance movements into every branch of public administration, by arguing that accountability was the real cure for the problems of contemporary society. It is often reported that some countries have accountability deficits, while others suffer from extreme accountability practices. Also, it has been observed that the chasm has deepened with the practices of network governance. Thus, public managers are often forced to resorting self-proclaimed performance information to meet the accountability divide. To illuminate the effects of self-proclaimed performance information on the perceptions of service users, a survey experiment has been conducted. As an experimental treatment, social and historical references points have been utilized. According to the results, self-proclaimed performance information has an indirect effect on the perceived trustworthiness through the perceived unbiasedness. However, that indirect effect is conditional upon digital divide in historical comparisons while it is conditional upon predisposition in social comparisons. Ultimately, all models suggest a direct and a moderated indirect effect through the perceived unbiasedness of self-proclaimed performance information. It has been reluctantly concluded that as long as the self-proclaimed performance information is not entirely at odds with the direct experiences of the service users, it could increase the perceived trustworthiness.