Subjektif tinnituslu obez bireylerde diyet ve fiziksel aktivitenin tinnitus şiddeti ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of diet and physical activity on tinnitus severity and quality of life in obese individuals with subjective tinnitus
- Tez No: 683757
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma subjektif tinnituslu obez bireylerde diyet ve fiziksel aktivitenin tinnitus şiddeti ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi İşitme Konuşma ve Denge Bozuklukları Kliniği'ne başvuran 20-65 yaş arası 63 obez birey çalışmaya dahil edilmiştir. Bireyler diyet+fiziksel aktivite (FA) (n=15), diyet (n=16), FA (n=15) ve kontrol grubu (n=17) olarak 4 gruba ayrılmıştır. Tüm bireylerin bir günlük besin tüketim kayıtları ve antropometrik ölçümleri, Tinnitus Engellilik Anketi (TEA), BECK Depresyon Ölçeği (BDÖ), SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Visual Analog Skalası (VAS) skorları çalışma başlangıcında ve üç ay sonunda kaydedilmiştir. Diyet programı bireylerin yaşına ve cinsiyetine uygun olarak hazırlanmıştır. Tüm bireylerin adım sayıları basit pedometre ile takip edilmiş ve telefon görüşmeleri aracılığıyla kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of diet and physical activity on tinnitus severity and quality of life in obese individuals with subjective tinnitus. 63 obese individuals between the ages of 20-65 who applied to Ankara University Faculty of Medicine Ibni Sina Hospital Hearing-Speech and Balance Disorders Clinic were included in the study. Individuals were divided into 4 groups as diet + physical activity (FA) (n = 15), diet (n = 16), FA (n = 15) and control group (n = 17). Food consumption records and anthropometric measurements of all individuals, Tinnitus Handicapped Envantery (THI), BECK Depression Scale (BDI), SF-36 Quality of Life Scale and Visual Analogue Scale (VAS) scores were recorded at the beginning of the study and at the end of three months. The diet program has been prepared in accordance with the age and gender of the individuals. Step counts of all individuals were followed by a simple pedometer and recorded via phone calls.