Güneydoğu Anadolu Bölgesi ekolojisinde organomineral gübre uygulamalarının bazı ayçiçeği (Helianthus annus L.) çeşitlerinde verim ve verim ögelerine etkisi
The effects of different organomineral fertilizer doses application on yield, yield components and some technological characters in two sunflower (Heli̇anthus annus L.) varieties under Southeast Anatolian ecological conditions
- Tez No: 683776
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesinde yer alan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü arazisinde 2020 yılında planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmadabeş farklı dozda organomineral gübre, iki farklı ayçiçeği çeşidine uygulanarak verim ve verim ögelerine etkileri araştırılmıştır.Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deney desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede her bir parsel 12 m uzunluğundaki 6 sıradan oluşturulmuştur. Deneme alanında ayçiçeği bitkileri sıra arası mesafe 70 cm sıra üzeri mesafe 25 cm olacak şekilde ekim yapılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre; organomineral gübre uygulamalarının her iki çeşittede verim üzerine etki ederek, artışa neden olduğubelirlenmiştir.Bunula birlikte tane verimi 280 kg/da ile 320.4 kg/da, bin tane ağırlığı 76.5 g ile 85,2 g, bitki boyu 1.66 m ile 1.90 m, tabla çapı 21.1 cm ile 25.1 cm, sap kalınlığı 1,67 cm ile 2.21 cm, tane yağ oranı %18.1 ile % 25, sap boğum sayısı 27 ad/bit-1 ile 29.3 ad/bit-1, linoleik asit oranı %57.7 ile %72.1, oleik asit oranı %26.2 ile %35.2 tane iç oranı %55.7 ile %68.8, tane uzunluğu 13 mm ile 21 mm, tane genişliği 6 mm ile 12 mm arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned and carried out in 2020 in order to determine the effects of five different doses of organomineral fertilizers on yield, yield components and technological parameters of two different sunflower varieties in the land of the General Directorate of Agricultural Enterprises and Ceylanpınar Agricultural Enterprises located in Şanlıurfa Ceylanpınar district. In the trial random blocks, divided plots were set up in three replications according to the trial pattern. In the experiment, 6 rows of 12 m in each plot were created. In the experimental area, sunflower plants were planted with a distance between rows of 70 cm and a distance of 25 cm on rows. In the experiment, 3 m space was left between the blocks. Organomineral fertilizer was applied 5 different doses to two varieties of sunflower. According to the results of the researchOrganomineral applications have been determined to increase the yield in both sunflower varieties. At the same time,it was determined that the seed yield betweenfrom 280.0 to 320.4 kg/da, thousand seed weight between from 76.5 g to 85.2 g, plant height between from 1.66 m to 1.90 m, table diameter between from 21.1 cm to 25.1 cm, stem thickness between from 1.67 cm to 2.21 cm, seed oil ratio between from 18.1% to 25%, numbers of stalk node between rom 27 per plantto 29.3 per/plant, linoleic acid ratio in oilbetween from 57.7% to 72.1%, oleic acid ratio in oil between from 26.2% to 35.2%. It was determined that the seed length varied between from 55.7% to 68.8%, grain length between from 13 mm to 21 mm, grain width between from 6 mm to12 mm.