Baş-boyun kanseri nedeniyle radyoterapi uygulanan hastalarda olası çinko eksikliğinin önlenmesinde profilaktik olarak çinko sülfat kullanımı
The effect of zinc sulphate in the prevention of radiation induced oral mucositis in patents with head and neck cancer
- Tez No: 683775
- Danışmanlar: UZMAN FEVZİYE İLKNUR AYTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde Haziran 2006- Nisan 2008 tarihleri arasında baş-boyun bölgesine radyoterapi uygulanan, histolojik olarak baş- boyun kanseri tanısı almış olan toplam 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar çinko verilen ve verilmeyen kontrol grupları olarak sınıflandırıldı. Çinko olarak 25 mg elementer çinko ve 30 mg vitamin C içeren Zinco-C 25 mg tablet kullanıldı ve radyoterapinin ilk günü başlamak üzere günde 2 kez ikişer tablet olmak üzere toplam 100 mg/gün çinko verildi. Radyoterapi, Cobalt 60 teleterapi cihazı (Theratron 780E) ile günde 2 Gy'lik fraksiyonlarla, haftada 5 gün, 4-7 hafta uygulandı. Tedavi öncesi, tedavi sırasında haftada 1 kez ve tedavi bitiminden 6 hafta sonra orofarengeal muayene ile Radiation Therapy Oncology Group (RTOG) orofaringeal mukozit sınıflama sistemi esas alınarak mukozit değerlendirildi. Aynı şekilde tedavi öncesi, tedavi sırasında haftada 1 kez ve tedavi bitiminden 6 hafta sonra tam kan sayımı, karaciğer-böbrek fonksiyon testleri takibi yapıldı. Ayrıca tedavi öncesi ve tedavi bitiminde serum çinko tayini için kan örnekleri alındı. İstatistiksel analizler, SPSS 10.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Gruplar arası ve grup içi değerlendirme ANOVA testi ile, bağımsız gruplar arası karşılaştırma Kruskal-Wallis testi ile değerlendirildi. Hastalarda grade 0, 1, 2, 3 mukozit oranları sırasıyla %37.5, %32.5, %27.5 ve %2.5 olarak bulundu. Grade 0, 1, 2, 3 özefajit oranları da sırasıyla %20, %40, %32.5 ve %7.5 olarak bulundu. Grade 4 mukozit ve özefajit hiçbir hastada görülmedi. Kontrol grubu ve çinko verilen grup karşılaştırıldığında, çinko verilmesi ile mukozit ve özefajit insidansı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamadı. Tedavi öncesi/sonrası yüksek serum çinko düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı olmasa da mukozit ve özefajit insidansını azaltttığı görüldü (sırasıyla p=0.476, p=0,351). Evrelere göre istatistiki değerlendirmede Evre II hastalarda çinko sülfat verilenlerde grad 0 özefajit beklenenden fazla, kontrol grubunda ise beklenenden az olarak bulundu. fakat istatistiki olarak anlamlı değildi(p=0,082). Sonuç olarak çinko profilaksisinin mukozit ve özefajit insidansını azaltmadığı görüldü. Bu sonuç çinko verdiğimiz hastaların radyoterapi öncesi serum çinko düzeyinin kontrol grubuna göre genel olarak daha düşük olmasına bağlanabilir. Tedavi öncesi ve sonrasında ölçülen yüksek serum çinko düzeyinin, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da mukozit ve özefajit insidansını azalttığı görüldü. Daha geniş katılımlı çalışmalarla çinko profilaksisinin etkinliği anlamlılık kazanabilir.
Özet (Çeviri)
Background: To invesƟgate the effect of zinc sulphate for prophylaxis of radiaƟon‐induced oral mucosiƟs in paƟents with head and neck cancer. Materials And Methods: In the department of RadiaƟon Oncology, Ankara Numune EducaƟon and Research Hospital, 40 paƟents with head and neck cancer were selected randomly to receive either Zinco‐C 25 mg, four tablets daily or control group who did not receive any drug. The paƟents were treated with Cobalt 60 teletherapy unit with convenƟonal fracƟonaƟon of 2 Gy/fracƟon. Oral mucosiƟs were assessed by using the RadiaƟon Therapy Oncology Group (RTOG) Acute RadiaƟon Morbidity Scoring criteria, before treatment, once a week during treatment and aŌer treatment. StaƟsƟcal analyses were performed using the SPSS for Windows soŌware package. Results: In all paƟents, rates of grade 0, 1, 2, 3 mucosiƟs were found 37.5%, 32.5%, 27.5% ve 2.5% respecƟvely. Grade 0, 1, 2, 3 esophagiƟs were found 20%, 40%, 32.5%, 7.5%, respecƟvely. Grade 4 mucosiƟs and esophagiƟs were not detected in any paƟents. Between two groups, no relaƟon was found between giving zinc and mucosiƟs/esophagiƟs. Before radiotherapy, plasma zinc levels were lower in 20 paƟents (%50). In control group paƟents, post treatment serum zinc levels were significantly lower than zinc sulphate group (p=0.05). Incidence of mucosiƟs and esophagiƟs was decreased when serum zinc levels were normal before and aŌer treatment, though this was not staƟsƟcally significant (p=0.476, p= 0.351 respecƟvely). Conclusion: We found that zinc sulphate prophylaxis does not reduce incidence of mucosiƟs and esophagiƟs. This may be due to before radiotherapy serum zinc levels in the paƟents who were given zinc were generally lower than control group. In other hand we showed that in control group paƟents, post treatment serum zinc levels were significantly lower than zinc sulphate group (p=0.05).