Akut apandisitlerde ultrasonografinin tanısal değeri
Diagnostic value of ultrasonography in acute appendicites
- Tez No: 683777
- Danışmanlar: UZMAN BÜLENT DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Muhittin Ülker Acil Yard.ve Trav. Eğt. ve Arş. Has.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET ÇalıĢmamızda, Ocak 2000-Ağustos 2003 tarihleri arasında Dr.Muhittin Ülker Acil yardım ve travmatoloji hastanesi acil servisine karın ağrısı Ģikayeti ile baĢvuran ve akut apandisit ön tanısıyla takip edilen 582 olgu incelendi. Olguların 401‟ine dereceli bastırma tekniği kullanılarak USG yapıldı.181 hastaya teknik nedenlerden dolayı USG yapılamadı. Ancak bu 181 hasta çalıĢmamızda USG yapılamadan akut apandisit ön tanısıyla operasyona alman ikinci bir grup olarak değerlendirildi. 582 hastanın tamamı öpere edildi. USG için duyarlılık % 54.08, özgüllük % 58.69, pozitif öngörü değeri % 90.99 ve negatif öngörü değeri % 14.21 olarak bulundu. Klinik değerlendirme ve laboratuar sonuçlan karın USG‟si ile birlikte kullanıldığında; duyarlılık % 98.96, pozitif öngörü değeri % 90.95, negatif öngörü değeri ise % 33.3 bulundu. Bu sonuçlara göre kann USG‟si klasik tanı ve laboratuar yöntemleri yanında akut apandisit tanısı koymada cerraha ek bir fayda sağlamamakta ve kann USG değerlendirmesinin „negatif olması akut apandisit tanısını ekarte ettirmemektedir. Sonuç olarak cenah için fizik muayene ve laboratuar bulgulan esastır. USG ise akut apandisit dıĢında diğer akut batın nedenlerini ortaya koymada yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study between Jan 2000 to Aug 2003 at SB Dr MU Emergency aid and traumatology hospital 582 patients who presented to emergency department with abdominal pain are diagnosed a appendicitis were studied. 401 cases were performed USG examination with a graded compression technic. Of 181 wasnt performed USG examination caused of technical problems. These 181 patients who didnt had an USG with prediagnosed of a appendicitis were operated for a second group . All of 582 patients were operated. The sensitivity of USG ise 54.8%, specifity of it is 58.69%. The positive predictive value is 90.99 negative predictive value is 14.21. The clinical assesment and laboratory results at used abdomia USG is sensitivity 98.9%, positive predictive value is 90.95%, negative predictive value is 33.3% . With these results abdominal USG in diagnosing a appendicitis besides clinical diagnosis and laboratory methods am‟t provided any effect on and a negative usg examination wil not be rullout a a appendicitis. The physical examination and laboratory results is essential for a surgeon .The USG examination will be aid to rail out the others cause of a abdominal emergencies.