Gün batımı sarısının duyarlı bir şekilde saptanması için yeni bir voltametrik yöntemin geliştirilmesi
Development of a novel voltammetric method for the sensitive determination of sunset yellow
  1. Tez No: 683785
  2. Yazar: AZWAR MOUSA AZEEZ ALZEBARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Gün batımı sarısının saptanması için camsı karbon elektrotlarının karbon nanotopları ve terbiyum oksit nanoparçacıklar temelli duyarlı bir elektrokimyasal platform geliştirilmiştir. Önerilen modifiye elektrot gün batımı sarısının yükseltgenmesine büyük bir katalitik etki göstermiş ve akım cevabını da artırmıştır. Modifiye elektrot 0.1 M pH 7.0 PBS içinde gün batımı sarısının saptanması için kullanılmıştır. Pik akımları 2.0×10-7 M to 1.3×10-4 M aralığındaki gün batımı sarısının derişimiyle doğrusal olarak artmaktadır. Saptama sınırı 7.36×10-8 M'dır. Önerilen yöntem, meyve suyunda gün batımı sarısının saptanmasına başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A sensitive electrochemical platform was developed for the determination of sunset yellow based on the modification of a glassy carbon electrodes with carbon nanoballs and terbium oxide nanoparticles. The proposed modified electrode exhibited great catalytic activity towards the oxidation of sunset yellow and enhaned the current response. The modified electrode was used for the determination of sunset yellow in 0.1 M PBS at pH 7.0. The peak current increased linearly with the concentration of sunset yellow in the range of 2.0×10-7 M to 1.3×10-4 M. The detection limit was 7.36×10-8 M. The proposed method was successfully applied to the determination of sunset yellow in fruit juice samples.